Kulis: Yerel seçimlerde CHP, bazı illeri İYİ Parti’ye verebilir

Kulis: Yerel seçimlerde CHP, bazı illeri İYİ Parti’ye verebilir
Yayınlanma:
A+ A-
CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçimlerde ittifak kuracağı öne sürüldü. İYİ Parti kurmaylarının, Adana, Mersin, Manisa gibi büyükşehirlerin de aralarında bulunduğu bazı illerde kendi adaylarının desteklenmesini istediği iddia edildi.

Artı Gerçek - CHP ve İYİ Parti’de 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde “İttifak muhtemelen olacak” görüşünün öne çıktığı belirtiliyor. İki Partinin kulislerinde bazı illerde CHP’nin İYİ Parti’yi destekleyeceği dile getiriliyor.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre genel seçimlerin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i bir araya geldi ve görüşmede ise gündemin “yerel seçimler” olduğu belirtildi.

İki partide de yerel seçimler yönelik “olumlu hava” esiyor. Parti kurmayları da bu yönde mesajlar veriyor. İYİ Parti’nin 2019’daki ittifakın aksine bir ittifakın kurulması için daha fazla büyükşehirin İYİ Parti’ye bırakılmasını istediği biliniyor. 2019’da bu yönde tabandan eleştiri aldığını belirten partililer, Akşener’in çıkışıyla bu yönde “elini kuvvetlendirmek istediğini, ittifak teklifinin bu kez CHP’den gelmesi gerektiğini” belirtiyor.

Aralarında Adana, Mersin, Manisa gibi büyükşehirlerin de bulunduğu illerde İYİ Parti’nin adayının desteklenmesi isteniyor. İYİ Parti kurmayları ise ittifakı “muhtemel” görüyor.

CHP kulislerinde de benzer düşünce hâkim durumda. Parti kurmayları, “İttifak muhtemelen olacak” değerlendirmesini yapıyor.

Bazı büyükşehirlerin bu kez İYİ Parti’ye bırakılabileceği kaydedilirken “Adana ve Mersin gibi büyükşehirleri İYİ Parti’ye verebiliriz” görüşü dile getiriliyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar