Madenci Anıtı'nı maviye boyayan AKP'li belediye: İhya ettik

Madenci Anıtı'nı maviye boyayan AKP'li belediye: İhya ettik
Yayınlanma:
A+ A-
Kozlu'daki Madenci Anıtı belediye tarafından mavi ve sarıya boyandı. Anıtı yapan Heykeltıraş Metin Yurdanur tahribata tepki gösterirken, AKP'li belediyeden "Boyası bozulmuştu, heykeli ihya ettik" savunması geldi.

Artı Gerçek - Zonguldak Kozlu'daki Madenci Anıtı'nın 'restorasyon' adı altında tahrip edilmesiyle başlayan tartışma, AKP'li belediyenin bugünkü açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı. 1991 yılında gerçekleştirilen 'Büyük Madenci Yürüyüşü' anısına yapılan anıtı heykeltıraşı Metin Yurdanur'dan habersiz sarı-maviye boyayarak tahrip eden Kozlu Belediyesi, restorasyonda madencilerin bugünkü kıyafetinin dikkate alındığını belirtti.

Boyanın tartışılmasının 'tüm sorunları çözdüklerinin kanıtı' olduğunu savunan belediye yönetimi, heykeli ihya ettiklerini savundu.

'GEREKLİ RESTORASYON ÇALIŞMALARI YAPILDI'

Belediyenin Facebook hesabından konuya dair şu açıklama yayınlandı:

"İlçemiz girişinde bulunan Madenci Heykeli zaman içinde mevsim şartları ve diğer etkenler nedeniyle zarar görmüş, çatlaklar oluşmuş, boyası bozulmuştur. Bu nedenle gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak madenci kentimizin sembolü Madenci Heykeli ihya edilmiştir.

Restorasyon çalışmalarında yıllardır maden işçi kıyafeti olan renkler özellikle dikkate alınmış, bu husustaki hassasiyetimize rağmen son günlerde bazı basın yayın organlarında bu konuda spekülasyonlar yapılmaktadır.

Ne mutlu ki; Kozlu'da tüm sorunları çözdüğümüzün kanıtı madencinin çizmesinin rengi tartışma konusu oldu. Madenci Kenti olan Kozlumuzda bugüne kadar şehit olan tüm madencilerimizin isimlerini ölümsüzleştiren anıtı, yine 263 maden şehidimiz anısına yapılan anıtı ve diğer madenlerle ilgili anıtlar ve meydan düzenlemeleri tarafımızdan yapılmıştır. Bu vesile ile Amasra'da meydana gelen kazada şehit olan 41 madencimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz."

Öne Çıkanlar