İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, aday olmayacağını açıkladı: Ödediğim bedele razıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, aday olmayacağını açıkladı: Ödediğim bedele razıyım
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Olağanüstü Genel Kurul'da genel başkanlık için aday olmayacağını açıkladı: "Seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım."

Artı Gerçek - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "Seçim sonuçları kapsamında ödediğim bedele razıyım" diyerek Olağanüstü Genel Kurul'da genel başkanlığa aday olmayacağını duyurdu.

Akşener, "Bu kapsamda, seçimlere dair muhasebemizi yapacağımız, 2028'e giden yolda rotamızı belirleyeceğimiz seçimli olağanüstü kurultayımızda Genel Başkanlığa aday olmayacağımı ilan ediyorum" ifadelerini kullandı.

31 Mart yerel seçimlerine 'hür' ve 'müstakil' girme kararının ardından İYİ Parti içerisinde yaşanan gerilim, seçimdeki oy kaybının ardından yaşanan istifalarla bir başka boyuta evrilmişti.

Seçimde beklediğini bulamayan ve hüsran yaşayana İYİ Parti oyların yüzde 3.77'sini aldı, yalnızca 1 ilde birinci parti oldu.

Bu gelişmenin ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurultay kararı almıştı. Partide 27 Nisan'da Olağanüstü Seçimli Kurultay yapılacak. Akşener'in de aday olup olmayacağı merak ediliyordu.

İstifa edeceği iddia edilen Meral Akşener, 27 Nisan'da yapılacak Olağanüstü Genel Kurul'da aday olmayacağını açıkladı.

Akşener, sosyal medya hesabından "Seçimlere dair muhasebemizi yapacağımız, 2028’e giden yolda rotamızı belirleyeceğimiz seçimli olağanüstü kurultayımızda Genel Başkanlığa aday olmayacağımı ilan ediyorum" açıklaması yaptı.

'BİR BEDEL ÖDEME GEREKLİLİĞİNİN DOĞABİLECEĞİNİN DE PEK TABİİ FARKINDAYDIM'

Akşener, açıklamasında yerel seçimlere hür ve müsakil olarak girmeyi tercih ettiklerini vurgulayıp "Potansiyel olarak alabileceğimiz menfi seçim sonucu riskinin, velhasıl yine bir bedel ödeme gerekliliğinin doğabileceğinin de pek tabii farkındaydım. Bu nedenle de süreç boyunca sonuçların sorumluğunun şahsıma ait olduğunu her fırsatta vurguladım" dedi.

Akşener, sosyal medyahesabı "X" üzerinden bir paylaşımda bulunarak, 31 Mart yerel seçimlerinin öncesi ve sonuçlarıyle ilgili süreci değerlendirdi.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimleri öncesinde İYİ Parti olarak; yetkili kurulların kararı doğrultusunda seçimlere hür ve müstakil olarak girmeyi tercih ettiklerini anımsatan Akşener, bu karraı alma sebeplerini şöyle anlattı:

"Bu kararı almamızdaki gayemiz; partimizi Türkiye’de gittikçe yerleşik hâle gelen siyasi kutupların yörüngesinden çıkartmak, milletimize de iki seçenek arasına sıkıştırıldığı rekabetsiz siyasetten kurtaracak nitelikte yeni bir seçenek sunarak ülkemize toplumsal, siyasi ve kurumsal çerçevede zararlarını hep beraber deneyimlediğimiz kutuplaşma ortamına son vermek için ilkesel bir adım atmaktı."

'SORUMLUĞUNUN ŞAHSIMA AİT OLDUĞUNU HER FIRSATTA VURGULADIM'

Bu kararı alırken, kararı alan partinin genel başkanı olarak; karşılarına kimleri aldıklarını bildiğini söyleyen Akşener, "Göğüsleyeceğimiz türlü zorlukların, gayri ahlaki propagandaların, satın alınmış iradelerce
yapılacak galiz taarruzların, elbette bilincindeydim. Potansiyel olarak alabileceğimiz menfi seçim sonucu riskinin, velhasıl yine bir bedel ödeme gerekliliğinin doğabileceğinin de pek tabii farkındaydım.
Bu nedenle de süreç boyunca sonuçların sorumluğunun şahsıma ait olduğunu her fırsatta vurguladım" dedi.

Seçimlerin ardından partisinin ve kendisinin ödedeği bedele razı olduuğunu kaydeden Akşener, "Bu kapsamda, seçimlere dair muhasebemizi yapacağımız, 2028’e giden yolda rotamızı belirleyeceğimiz seçimli olağanüstü kurultayımızda Genel Başkanlığa aday olmayacağımı ilan ediyorum" ifadelerini kullandı.

Akşener'in açıklamasının tamamı şöyle:

"30 yıllık siyasi kariyerim boyunca; ülkemizin geleceğini, milletimizin huzurunu, devletimizin iyiliğini yakından ilgilendiren birçok meselede kararlar almam, tutumlar benimsemem gerekti. Bu kararları alırken, bu tutumları takınırken de; her defasında bireysel çıkarlarımı, kısa vadeli potansiyel kazanımları ve yapılan her türlü “cazip” teklifi bir kenara bırakıp; sahip olduğum ahlaki değerleri, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ve Türkiye’nin ihtiyaçlarını merkeze aldım. Rabbime şükürler olsun ki; aldığım her kararın, benimsediğim her tutumun ne kadar isabetli olduğu da, her zaman kısa vadede olmasa da, zaman içerisinde mutlaka ispatlandı. Ayrıca günümüz siyasetinde görmeye pek alışık olmadığımız biçimde; şartlar ne kadar çetin, siyasi konjonktür ne kadar elverişsiz olursa olsun; her kararımın, her tutumumun sorumluluğunu almayı da mutlaka bildim. Nitekim ödenmesi gereken bedelleri de başkalarından bir beklentim olmaksızın her defasında ödedim. Bundan da asla pişman olmadım.

Bildiğiniz üzere, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimleri öncesinde İYİ Parti olarak; yetkili kurullarımızın kararı doğrultusunda seçimlere hür ve müstakil olarak girmeyi tercih ettik. Bu kararı almamızdaki gayemiz; partimizi Türkiye’de gittikçe yerleşik hâle gelen siyasi kutupların yörüngesinden çıkartmak, milletimize de iki seçenek arasına sıkıştırıldığı rekabetsiz siyasetten kurtaracak nitelikte yeni bir seçenek sunarak ülkemize toplumsal, siyasi ve kurumsal çerçevede zararlarını hep beraber deneyimlediğimiz kutuplaşma ortamına son vermek için ilkesel bir adım atmaktı.

'KİMLERİ KARŞIMIZA ALDIĞIMIZI BİLİYORDUM'

Bu kararı alırken, kararı alan partinin genel başkanı olarak; karşımıza kimleri aldığımızı, elbette biliyordum. Göğüsleyeceğimiz türlü zorlukların, gayri ahlaki propagandaların, satın alınmış iradelerce yapılacak galiz taarruzların, elbette bilincindeydim. Potansiyel olarak alabileceğimiz menfi seçim sonucu riskinin, velhasıl yine bir bedel ödeme gerekliliğinin doğabileceğinin de pek tabii farkındaydım. Bu nedenle de süreç boyunca sonuçların sorumluğunun şahsıma ait olduğunu her fırsatta vurguladım.

Ben şahsen seçim sonuçları kapsamında ödediğimiz ve ödediğim bedele razıyım. Geldiğimiz noktada İYİ Parti olarak ismimiz, bugünü kazanmak uğruna yarınları tehlikeye atan kirli pazarlıklarla anılmıyorsa, ben bu bedele razıyım. Bugün İYİ Parti sarsılmış; ama ne iktidarın ne ana muhalefetin, ne de 2028 hesapları kovalayan bir takım aktörlerin arka bahçesi olmaya direnmişse, ben bu bedele razıyım. Ve hatta İYİ Parti, bugünü feda etme uğruna, bu gidişle yarın Türkiye’nin önüne çıkacak türlü musibetlere karşı her zamanki dik duruşunu gösterebilecek bir tutum almayı başarabildiyse, ben bu bedele razıyım. Çünkü ben, dün olduğu gibi bugün de milletimin, devletimin, memleketimin iyiliği için her türlü bedeli öderim.

'ADAY OLMAYACAĞIM'

Bu kapsamda, seçimlere dair muhasebemizi yapacağımız, 2028’e giden yolda rotamızı belirleyeceğimiz seçimli olağanüstü kurultayımızda Genel Başkanlığa aday olmayacağımı ilan ediyorum.

Kurultayımızın şimdiden; partimiz, milletimiz ve memleketimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, aday olacak tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum."

NE OLMUŞTU?

Mayıs 2023 seçimlerinin ardından CHP ile işbirliği zemininden ayrılan ve 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde "özü başına yarışacağını" açıklayan İYİ Parti, ciddi bir yenilgi aldı.

Seçim sürecince sık sık CHP'yi hedef alan ve Mayıs 20223'te cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı eleştiren İYİ Parti; İstanbul'da Buğra Kavuncu, Ankara'da ise Cengiz Topel Yıldırım'ı aday gösterdi.

İSTANBUL VE ANKARA'DA HAYAL KIRIKLIĞI

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu yüzde 51.14'le seçimi kazanırken, İYİ Parti'nin adayı Buğra Kavuncu 0.63 oy oranında kaldı.

Ankara'da ise Mansur Yavaş yüzde 60 oy oranıyla seçimi büyük farkla kazanırken, partinin adayı Cengiz Topel Yıldırım'ın oy oranı 0.91'de kaldı.

Mayıs 2023'te İstanbul’da yüzde 8, Ankara’da yüzde 12 oy alan İYİ Parti’nin oylarında ciddi bir düşüş gözlemlendi.

OYLARDA BÜYÜK KAYIP

İYİ Parti, CHP ile ittifak yaptığı 2019'daki yerel seçimlerine oranla büyük bir oy kaybına uğradı.

2019'da 3 milyon 459 bin 599 oy alan İYİ Parti, yüzde 7.45 oy oranıyla seçimin üçüncü partisi olmuştu. 31 Mart'ta ise partinin ciddi bir kan kaybı yaşadığı gözlemlendi.

Bu seçimde 1 milyon 736 bin 293 oy alan İYİ Parti, yüzde 3.77 oy oranıyla CHP, AKP, Yeniden Refah, DEM Parti ve MHP'nin gerisinde kalarak seçimde 6'ncı parti oldu.

SEÇİMDE HÜSRAN YAŞAYAN İYİ PARTİ'DE PEŞ PEŞE İSTİFALAR

İYİ Parti'de seçim sonuçlarının ardından istifalar geldi. Bilge Yılmaz, seçim sonuçlarının ardından İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Yılmaz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i de istifaya davet etti. Eski milli tekvandocu İrem Yaman da seçim sonuçlarının ardından İYİ Parti'den istifa etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar