MHP'li Yönter: AYM'yi ya kapatacağız, ya da yeniden yapılandıracağız

Yayınlanma:
A+ A-
Yargıtay'ın AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından yaşanan yargı krizi devam ederken MHP'den AYM'yi hedef alan bir açıklama geldi. Genel Başkan Yardımcısı Yönter, "AYM'yi ya kapatacağız ya da yeniden yapılandıracağız" dedi.

Artı Gerçek - Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin tepkiler sürerken MHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. İzzet Ulvi Yönter katıldığı canlı yayında AYM'yi hedef aldı. Yönter, katıldığı televizyon programında "AYM'yi ya kapatacağız ya da yeniden yapılandıracağız" açıklamasında bulundu.

Yönter'in açıklamaları şöyle;

"Bizim dağda, taşta başını ezdiğimiz teröristler, AYM’ye arka kapıdan giriyor. AYM tarafından can simidi atılıyor. Sayın Genel Başkanımız hüküm cümlesini vermişti zaten. Ya kapatacağız ya yeniden yapılandıracağız. Dünya sadece Anayasa Mahkemesi'nden ibaret değil. AYM geleneği 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıktı. AYM bir defa Anayasa’nın 14. maddesini işlevsiz hale getirdi."

Yargıtay Başkanlığı da bu akşam yaptığı basın açıklamasında Yönter ile benzer ifadeler kullanmış ve AYM'nin Anayasa'nın 14. maddesini işlevsiz hale getirdiğini söylemişti.

Açıklamada Yönter'in açıklamasına paralel ifadeler şöyle yer aldı:

"Bizatihi Anayasayı korumak amacıyla kurulan Anayasa Mahkemesi, tartışmalara konu olan davada, anayasa koyucunun iradesini yok sayarak Anayasa’nın 83’üncü maddesindeki atıf nedeniyle somut olaya uygulanması gereken 14’üncü maddesini işlevsiz bırakmıştır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar