Ömer Faruk Gergerlioğlu yeniden HDP'den aday adayı oldu

Ömer Faruk Gergerlioğlu yeniden HDP'den aday adayı oldu
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, milletvekilliği için yeniden aday adayı olduğunu açıkladı. "Aday olmama kararı vermiştim" diyen Gergerlioğlu, "Halkımızın yoğun isteği üzerine kararımı değiştirdim" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek - 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Halkların Demokratik Partisi (HDP), çalışmalarını sürdürüyor. Milletvekili aday adayı başvurularının 25 Mart'ta sona ermesinden önce, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yeniden aday adayı olma kararı aldığını duyurdu.

Gergerlioğlu, kararını Twitter hesabından şu sözlerle paylaştı:

"28. dönem milletvekili aday adayı olmama kararı almıştım. Ancak halkımızın yoğun isteği nedeniyle bu kararı değiştirdim.
@HDPgenelmerkezi
bugün başvurumu yaptım. Sevgili halkımızın vekaleti çok onurlu bir iştir. Teveccühünüze lâyık olmaya çalışacağım. Hakkımızda hayırlısı olsun."

HDP'li Gergerlioğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla tekrar milletvekili adayı olmayacağını açıklayarak, şunları söylemişti:

“Sivil toplum çalışmalarına yoğunlaşmayı planlıyorum. Bu dönem verilen emaneti tüm gücümle temsil etmeye çalıştım. HDP Genel Merkezi, çalışma arkadaşlarım ve değerli halkımıza teşekkür ederim.”

2018'DE HDP'YE KATILMIŞTI

T24 haber sitesinde 20 Ağustos 2016'da yayımlanan ve PKK’nin bir açıklamasına yer verilen "Devlet adım atarsa barış 1 ayda gelir" başlıklı haberi paylaşması nedeniyle örgüt propagandası yapmakla suçlanmış ve hapis cezası almıştı.

Dava süreci devam ederken 2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden Kocaeli milletvekili seçilmişti. Gergerlioğlu ayrıca, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda yer aldı.

Cezaevlerindeki "Çıplak Arama" uygulamasını gündeme getiren Gergerlioğlu, birçok kesim tarafından da bu aramaya maruz kaldıklarına dair beyanlarla desteklendi.

17 Mart 2021 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nce onanan hapis cezasına ilişkin TBMM'ye sunulan Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin okunmasıyla milletvekilliği düşürüldü.

Anayasa Mahkemesi, 1 Temmuz 2021'de aldığı kararla Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun seçilme ve siyaset yapma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Gergerlioğlu, 16 Temmuz 2021 tarihinde yeniden milletvekili oldu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar