Osman Baydemir: 7 Haziran'dan sonra 'AKP azınlık hükümetine destek veririz' teklifi sunduk

Osman Baydemir: 7 Haziran'dan sonra	'AKP azınlık hükümetine destek veririz' teklifi sunduk
HDP 'çözüm sürecinin' devamı için AKP'ye üç farklı teklifte bulunmuş.

Osman Baydemir, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra HDP’nin Erdoğan’a çözüm sürecinin devamını şart koşan bir ‘destek’ teklifiyle gittiğini açıkladı. Baydemir, "Çözüm sürecinin devam etmesi şartıyla, AKP-CHP koalisyonuna veya AKP azınlık hükümetine destek veririz" teklifinin sunulduğunu belirtti.

Hakkında yürütülen soruşturma cezası kapsamında hapis cezası alması nedeniyle İngiltere’de yaşamına devam eden HDP eski sözcüsü Baydemir 7 Haziran seçimlerine dair açıklamalarda bulundu.

Baydemir’in aktarımına göre HDP teklifini Celal Doğan ile gönderdi. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise teklifi reddetti.

‘YETER Kİ ÇATIŞMASIZLIK ZEMİNİNDEN VAZGEÇMEYİN’

Diken’den Kemal Göktaş’ın sorularını yanıtlayan Baydemir’in verdiği cevaplar şu şekilde:

"7 Haziran seçiminden sonra, o zamanki eş başkanlarımız Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekilleri ve grup başkan vekillerinin de olduğu bir heyetle birlikte bu süreci istişare ettik. Ülkenin maruz kalabileceği tehlikeleri okumaya çalıştık. En sonunda Erdoğan’a bir temsilci gönderme kararı aldık. Sayın Celal Doğan, bunun üzerine Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Haziran sonu temmuz başı idi sanırım.

Bizim teklifimiz şuydu: Milletin çıkan bu iradesine saygı gösterilmezse ülkenin karanlık zemine gideceğinden duyulan endişe ifade edildi. Çözüm süreci devam etsin ne olursa olsun, bu kayıtla her türlü desteği vermeye hazırız. Dilerseniz CHP ile koalisyon kurun, kürsü, sandalye bürokraside talebimiz olmaksızın destek veririz. Yeter ki çatışmasızlık zemininden vazgeçmeyin. İkinci olarak CHP ile anlaşamazsanız azınlık hükümeti kurun, yine çatışmasızlık zemininde kalmak şartıyla azınlık hükümetine de hiçbir şey talep etmeksizin destek vermeye hazırız. Üçüncü olarak, siz hazırsanız ve bu iki yöntemi de yapamıyorsanız, bizimle koalisyon kurmak istiyorsanız, herhangi bir bakanlık pazarlığı yapmadan, çatışmasızlık süreci korunsun, yeni Anayasa yapılsın, biz sizinle koalisyon kurmaya hazırız. Bu üç talep iletildi. Aldığımız yanıt bugünkü Türkiye idi. Bize ‘Siz göreceksiniz’ dedi ve ülke bu sonucu gördü."

‘DEMİRTAŞ’IN SÖZLERİNİN ETKİSİ YOK’

Baydemir, çözüm sürecinin bitmesinde Demirtaş’ın söylediği "Seni başkan yaptırmayacağız" sözünün de bir etkisi olmadığını öne sürerek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bazı şeyler vardır ki vebali çok büyüktür. Bugün Demirtaş’ın, Yüksekdağ’ın, belediye başkanlarının, vekillerin cezaevinde oluşunun en büyük nedeni 2015’den sonra hükümetin Ortadoğu coğrafyasında Kürt düşmanlığı konusunda devletin statükocu kesimleriyle yaptığı ittifaktır. Bunun ne ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ cümlesi ile ne de koalisyon kurmayız açıklaması ile bir ilgisi vardır. Bütün bunlar gündelik propagandadan ibarettir. Çoktan kararlarını vermişlerdi: Kürt, anasını görmeyecek."

Öne Çıkanlar