Özgür Özel'den Hatay açıklaması: Tam kanunsuzluk başvurusunu bizzat ben yapacağım

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'da seçimlerin tekrarlanması başvurusunun YSK tarafından reddedilmesi sonrasında tam kanunsuzluk başvurusu yapacaklarını açıkladı. Özel, Hatay'da seçimin iptalinin dışında bir ihtimal yok" dedi

Artı Gerçek - Memleketi Manisa'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, YSK'nin Hatay'da seçimlerin yenilenmesine yönelik taleplerini reddetmesinden sonra yeni hukuki adımlar atmaya hazırlandıklarını söyledi. "Hatay’da tam bir kanunsuzluk var. Tam kanunsuzluk başvurusunu bayramdan sonra bizzat ben yapacağım." diyen Özel, konuyla ilgili gelen soruya şu cevabı verdi:

'SEÇİMLERİN İPTALİ DIŞLINDA BİR İHTİMAL YOK'

"Hatay’da tam bir kanunsuzluk var. Tam kanunsuzluk başvurusu yapacağız. Ölmüş seçmenlere oy kullandırılmış gibi gösterilmesi tam kanunsuzluktur. Aradaki geçersiz oyların gerekçesinin yazılmamış olması tam kanunsuzluktur. Rütbeli personel ve polisin sandık başkanı olması tam kanunsuzluktur. Bütün bunlarla ilgili, bayramdan sonra ben bizzat başvuruyu yapacağım. Hatay seçimlerinin iptal edilmesi dışında bir ihtimal yoktur. Hatay seçimleri iptal edilecektir, öngörülen tarihte yeniden yapılacaktır."

'SABRIMIZI TAŞIRIRILARSA GEREKLİ TEPKİYİ GÖSTERİRİZ'

Seçim sonuçlarına yapılan itirazlarda YSK'nin çifte standart uyguladığını belirten Özel şöyle konuştu:

"Bizim kabul edilmeyen itirazımız, iktidardan olunca kabul edildi. Onların kabul edilen itirazları, biz yapınca reddedildi. Böyle bir seçimden sonra ben sertleşmek istemem. Ama sessizliğimiz de yumuşak başlılığımızdan değil, saygımızdandır. Sabrımızı taşırırlarsa, gerekli tepkiyi gösteririz. Tüm başvurularımızı hazırlıyoruz. Tam kanunsuzluk başvurusu dahil, bizzat takipçisiyim. Her adımlarını takip ediyoruz, sakın bir yanlışa kalkışmasınlar"

'İSRAİL İLE TİCARET FİLİSTİN'E İHANETTİR'

Ticaret Bakanlığı tarafından İsrail'e ihracatta bazı ürünlere kısıtlama da Özel'e soruldu. Konuyla ilgili CHP lideri şunları söyledi:

"Neredeyse 30 iftar yemeğinde ben bunu konuştum, dinlemediler. Siyasetten olan, olmayan çok sayıda kişi konuştu, dinlemediler, inkar ettiler. Bugün kısıtlama varsa, görülüyor ki, bütün iddialarımız doğruymuş. İsrail ile ticaret Filistine ihanettir, bunu bir kez daha söylüyoruz. Bugünkü karar sadece beni değil, ters kelepçe takılan başörtülü kardeşlerimi de haklı çıkarmıştır, sağdan-soldan buna itiraz eden herkesi haklı çıkarmıştır. Geçmişte AKP’ye oy veren ama vicdanı bunu kaldıramayan herkesle birlikteyiz, onların yanındayız. Atılan adım küçük bir adımdır. Tekrar söylüyoruz; İsrail ile ticaret Filistin’e ihanettir"

Öne Çıkanlar