Polisin tokat attığı HDP'li Ferhat Encü: İnsanca yaşamı savunan herkese atılmış bir tokattır

Yayınlanma:
A+ A-
Polisin tokat attığı HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü, "Bu tokat; barış, demokrasi ve özgürlüğü, insanca yaşamı savunan herkese, başta Kürt halkına atılmış bir tokattır" açıklamasını yaptı. Encü, Hhesabını sandıkta ve her alanda soracağız" dedi.

Artı Gerçek - Hasta ve infazı yakılan mahpus yakınları için İstanbul Kadıköy’de düzenlenen Adalet Yürüyüşü'nde polisin tokat attığı eski HDP milletvekili ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü, “Bu tokat insanca yaşamı savunan herkese, en başta da Kürt halkına atılmış bir tokattır” dedi. Kendisine tokat atan polisin daha önce de tehditlerde bulunduğunu söyleyen Encü, "Saldırı planlıydı. Bu tokadın hesabını soracağız" ifadelerini kullandı.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Encü, annelerle birlikte alana girdiklerini ve annelerin taleplerini dile getirmeye başladığı gibi polis müdahalesinin başladığını belirtti. Encü, “Ben de bu esnada bunun hukuki olmadığını ifade ettim. Yasak kararının gösterilmesini istedim. Müzakereye davet ettim. Ancak gençler yerlerde sürüklenmeye başlandı, tokanladılar. Yerlerde tekmelendiler. Bu duruma itiraz ederken, bir polis amiri ki her eylemde şiddetin öncülüğünü yapan bu amir bana küfürler etti. Bunun üzerine küfür etmemesi yönünde ikazda bulundum. Güvenlik Şube Amiri Hanifi Zengin’in tam önünde bana tokat attı. Bu cesareti Zengin’in talimatlarından aldı. Bu nedenle bunun kesinlikle planlı bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

'DAHA ÖNCE DE TEHDİT ETTİ'

“Kendisi kim olduğumu biliyor. Defalarca karşı karşıya geldik. Daha önce bana parmak sallayarak, ‘hesabını soracağım’ diyen aynı kişidir” diyen Encü, “Tokadın ardından bizzat Zengin gelip beni gözaltına aldı. Gözaltı sırasında da işkence uygulandı” diye konuştu. Roboski Katliamı’nın yıl dönümünde böyle bir saldırının gerçekleşmesinin “tesadüf” olmadığını dile getiren Encü, “AKP-MHP iktidarının bu ülkede yaratmış olduğu polis devletinin hukuksuzluğunun ve pervasızlığının sonucu olarak değerlendiriyorum” diye kaydetti.

‘TOKAT İNSANCA YAŞAMI SAVUNANLARA ATILDI’

Encü, “Bu değerleri savunan bu siyasetin içinde barış, demokrasi ve özgürlüğü, insanca yaşamı savunan herkese başta Kürt halkına atılmış bir tokattır. Biz bu tokattı demokratik siyaset alanında, kendi mücadelemizi yükselterek bu demokrasiyi, özgürlüğü insanca yaşamı savunan herkese, bütün insanlara atılmış bir tokattır. Bu tokadın hesabını sandıkta ve her alanda soracağız” diye kaydetti.

'KÜFÜR ETMEDİM'

Valiliğin açıklamasına da Encü, “Yüzlerce polis kamerası vardı. Saldırıdan önce küfür söylediğim iddia ediliyor. Buna ilişkin en ufak bir söylemimi ispat ederlerse, tüm kamuoyundan özür dilerim. Fakat tam tersi, polisin küfür ettiği tüm kamuoyu tarafından duyuluyor. Biz bu karanlığa karşı temiz bir dil ve siyaset yürütüyoruz. Bu tokata ve diğer saldırılara karşı hukuki girişimde de bulunacağız. Ayrıca talimatı verenler hakkında da suç duyurusunu da bulunacağız” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'da hasta ve infazı yakılan tutukluların özgürlüğü için aileler tarafından bir yıldır sürdürülen Adalet Nöbeti eylemi, Kadıköy'de yapılan kitlesel yürüyüşle dün sonlandırılmak istedi. Engellemeyle karşılaşan Adalet Nöbeti’nde bir polis Halkaların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı. O anlar Artı TV kamerasına yansıdı. O anları görüntüleyen Artı TV kameramanı Mehmet Zeki Kaya gözaltına alındı. Kaya, kamerasındaki görüntüler silindikten sonra serbest bırakıldı. Encü'nün de arasında olduğu 69 kişi de gözaltına alınmıştı. İstanbul Valiliği görüntülere rağmen Encü'nün küfür ettiğini ve bu nedenle polisin tokat attığını iddia etti. Encü ile beraberindeki 69 isim, gecenin geç saatlerinde serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar