Adalet Nöbeti’nde polis şiddeti: Darbederek gözaltı yapıldı, HDP İl Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için Kadıköy’de gerçekleşen Adalet Nöbeti’nde polis, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı. Görüntüyü çeken Artı TV kameramanı ve çok sayıda kişi alanda yoğun şiddet uygulanarak gözaltına alındı.

Artı Gerçek - İstanbul'da hasta ve infazı yakılan tutukluların özgürlüğü için aileler tarafından bir yıldır sürdürülen Adalet Nöbeti eylemi, Kadıköy'de yapılan kitlesel yürüyüşle sonlandırılmak istedi. Engellemeyle karşılaşan Adalet Nöbeti’nde bir polis Halkaların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı. Çok sayıda kişiyi gözaltına alan polis bu sırada yoğun şiddet uyguladı. Şiddeti görüntüleyen Artı TV kameramanı da gözaltına alındı.

Aileler, Marmara Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (MATUHAY-DER), Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) ve Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) öncülüğünde, “Hasta ve infazı yakılan tutsaklara özgürlük, tecride son” şiarıyla Boğa Heykeli önünde bir araya geldi.

Silivri 3 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yakup Akman’ın annesi Fince Akman, Ümraniye L Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki ağır hasta tutsak Selim Çiftçi’nin ablası Cemile Çiftçi, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi’ndeki ağır hasta tutuklu Erdal Özel'in ablası Kumri Akgül, Afyon T Tipi Cezaevi'ndeki Xemgin Karakaş'ın annesi Cemile Karakaş, tutuklu yakını Gülsüm Öztürk ile bir kızı cezaevinde olan Barış Annesi Zeynep Calıhan da eyleme katıldı.

POLİS ENCÜ'YE TOKAT ATTI, ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ancak eylem polis engellemesiyle karşılaştı. Bu sırada bir polis memuru, HDP İl Eş Başkanı Ferhat Encü'ye tokat attı.

O anlar Artı TV kamerasına yansıdı. O anları görüntüleyen Artı TV kameramanı Mehmet Zeki Kaya ve çok sayıda kişi darbedilerek gözaltına alındı. Kaya, kamerasındaki görüntüler silindikten sonra serbest bırakıldı.

adalet.jpg

Ferhat Encü, 28 Aralık 2011'de Şirnex'ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî köyünde savaş uçaklarıyla katledilen 19'u çocuk 34 kişinin akrabası. Encü, katledilen kişilerin faillerinin bulunması için yıllardır mücadele veren isimlerden birisi. Aynı zamanda eski milletvekili olan Encü, yaptığı açıklamalar ve siyasi faaliyetleri nedeniyle uzun bir süre tutuklu kaldı.

GÖZALTINA ALINANLAR

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Ferhat Encü, Serhat Sekunder, Hüsamettin Sekunder, Burhan Gökgöz, Gülcihan Şengül, Aynur Taş, Cezmi Dinçer, Hüseyin Avras, Mehmet Nefeyaz, Erkan Gökçe, Ümit Gökçe, Nejmettin Yüknel, Mehmet Sena Arkadaş, İsmail Sever, Sedat Uğraş, Ali Edebali, Sebat Karul, Dilek Demir, Hüsamettin Sekendur, Çiçek Arıç, Mavican Kara, Emine Arslan, Mehmet Önal, İbrahim Uzun, Erkal Balçık, Yusuf Bozkurt, Mehmet Çelik, Kemal Yılmaz, Rohat Güvercin, Ramazan Özdemir, Sultan Gürbey, Beyhan Artar Bey. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar