HDP'den tokat açıklaması: 'Encü’ye atılan tokat tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı'

HDP'den tokat açıklaması: 'Encü’ye atılan tokat tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı'
Yayınlanma:
A+ A-
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye polis tarafından tokat atılmasını kınayan HDP, “Bu tokat ülkede değişim iddiasındaki tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı ve harekete geçilmeli” diye açıklama yaptı. Parti yapılacak açıklamaya çağrıda bulundu.

Artı Gerçek- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirilen Adalet Nöbeti yürüyüşünde gözaltına alınan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye polis tarafından tokat atılmasına yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi.

Yürüyüşte çok sayıda kişinin darp edilerek gözaltına alındığına yer verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ferhat Encü arkadaşımıza kameraların gözü önünde bir polis tarafından küfür edilmiş ve tokat atılmıştır. Bizim nazarımızda bu tokat, sadece Ferhat Encü’ye değil AKP-MHP iktidarının giderek pervasızlaşan iktidar pratiklerine karşı adalet arayan Kürt halkına ve demokrasi güçlerine atılmıştır. İktidarın yarattığı düşmanlık politikaları ve nefret iklimi kolluk güçlerini hadlerini aşan bir noktaya çekmekte ve iktidardan cesaret alan polisler hak ve adalet arayan herkese nefret kusmaktadır. Muhalefetin sindirilmek istendiği, adalet arayanların darp edildiği ve pervasızca saldırıların ayyuka çıktığı bu dönemde siyasal ve toplumsal itirazımızı daha gür sesle çıkarmaya devam edeceğiz. Bugün Ferhat Encü’ye atılan tokat demokratik siyasete atılmış, edilen galiz küfürler adalet arayanlara yönelik olmuştur. Bu saldırı aynı zamanda Kürt düşmanlığının sonucudur. Bu tokat ülkede değişim iddiasındaki tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı ve harekete geçilmelidir. Her şeyini kaybetmiş bu pervasız iktidar şiddet ile kendini yeniden kurmak isterken, bunun panzehiri bu tokat atan zorba ele karşı demokrasi güçlerinin el ele vermesidir.”

KADIKÖY İLÇE ÖRGÜTÜ ÖNÜNDE AÇIKLAMAYA ÇAĞRI

Açıklamanın devamında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla yarın saat 13.00’te tüm bileşen ve ittifak partileri ile birlikte Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde protesto açıklaması yapılacağı belirtilerek, tüm demokrasi güçleri ve duyarlı kamuoyuna dayanışma çağrısı yapıldı. (MA)

Öne Çıkanlar