Sakık'tan kendisine küfür eden Adan'a tepki: Bu zat bir an önce o kürsüyü terk edip vekillikten istifa etmeli

Sakık'tan kendisine küfür eden Adan'a tepki: Bu zat bir an önce o kürsüyü terk edip vekillikten istifa etmeli
HEDEP’li Sırrı Sakık, kendisine küfür eden MHP'li Meclis Başkanvekili Celal Adan’a tepki gösterdi: Bu zat bir an önce o kürsüyü terk etmelidir. Meclis Başkanlığı’na vekalet eden o şahıs, vekillikten istifa etmelidir.

Artı Gerçek - MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan, kürsüde konuşma yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık’ın yerine geçmesi ardından kendisine küfür etti. Mikrofonun açık olduğunu unutan Adan’ın küfürü görüntülere yansıdı. Ancak Meclis tutanaklarında bu küfüre yer verilmedi.

‘CUMHURİYETİN YÜZYILLIK SÜRECİ RUHUNA YANSIDI’

Adan’ın ettiği küfürü duymadığını, Meclis’ten ayrıldığı sırada birçok izleyicinin kendisini aradığını paylaşan Sakık, eve gittiğinde ise oğlunun ve eşinin durumu kendisine aktardığını dile getirdi. Adan’ın ettiği küfürü, “Cumhuriyetin yüzyıllık süreci dün Meclis Başkanvekilinin ruhuna yansıdı” şeklinde tanımlayan Sakık, "Bu hakaret, küfür sadece şahsıma değil, grubumuza yönelik yapıldığını Grup Başkanvekilimiz de açıkladı. Bunlar geçmişten bu güne kadar yaşanan bu olumsuzlukları ile yüzleşmek istemiyorlar. Çünkü bunlar red, inkar, asimilasyondan besleniyorlar” dedi.

‘KATBEKAT KENDİLERİNE İADE EDİYORUM’

Dün akşam Cumhuriyet tarihi boyunca yaşanan katliamları yüz başlıkta anlattığını ve bunların, “denizde damla, okyanusta kum tanesi” olduğunu söyleyen Sakık, “Sunduğum tek bir başlığa da itiraz edemezler. Yalandır diyemezler. Yüzleşmek istemiyorlar. Bundan besleniyorlar. Bu arada şunu söyleyeyim. Bu küfrü, hakareti ağzıma almak istemiyorum. Ama katbekat kendilerine iade ediyorum. Biz bu toprakların evladı, sahibiyiz. Cumhuriyetin ilk kuruluşunda Kürtler yer aldı. Sonra tüm vaatler geri alınıp ret, inkar ve idamlar başladı. Yeni jenerasyon bunları bilmiyor. Parlamentonun da bu gerçekler ile yüzleşmesi gerektiğine inandığım için bunları söyledim” diye konuştu.

'SİZİN İNKARINIZ İLE MÜCADELE EDECEĞİZ'

Sakık, dünkü konuşmada, “yeni bir sayfa” vurgusunda da bulunduğunu ve bu sayfanın da “Demokratik Cumhuriyet” fikri olduğunun altını çizdi. Sakık, şöyle konuştu: “Biz yeni bir sayfa, demokratik bir cumhuriyet bahsediyoruz. Gelin yeni bir sayfa açalım diyoruz ama orada Meclis başkanı bunu yapıyor. Çünkü bundan besleniyorlar. Bunlar çete mantığından besleniyorlar. Bunların görevi ülkeyi demokratikleştirmek, yeni bir anayasa yapma gibi bir dertleri yok. Son dönemlerde bütün çetecilere, cinayet işleyenlere, istismar yapanlara af çıkardılar. Atalarını ve kendilerinin işlediği günahlar ile yüzleşmek istemiyorlar. Ama biz bu konuda varsanız hep beraber yeni bir sayfa açmaya hazırız. Ama yok iseniz sizin reddiniz ile inkarınız ile mücadele ediyoruz, edeceğiz de.”

‘KÜRSÜYÜ TERK ETMELİ’

Sakık, Adan’ın ettiği küfür nedeniyle Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’a da çağrıda bulundu. İşlem başlatma çağrısında bulunan Sakık, “Meclis Başkanından talebimiz şu; bu zat bir an önce o kürsüyü terk etmelidir. Meclis Başkanlığı’na vekalet eden o şahıs, vekillikten istifa etmelidir. Biz bunun mücadelesini parlamentoda vereceğiz. O kadar kolay değil. Milyonlarca kişinin oyunu verdiği bir iradeye küfür etmek hiç kimsenin haddine değil” diye belirtti. (MA)

Öne Çıkanlar