Savcı, İdris Baluken için ceza talep etti

Savcı, İdris Baluken için ceza talep etti
Eski HDP Milletvekili İdris Baluken’in milletvekilliği döneminde partisinin seçim çalışmasında yaptığı konuşmalar 'terör örgütü propagandası' sayıldı. Savcı, Baluken'in cezalandırılmasını talep etti.

Artı Gerçek - 4 Kasım 2016'da gözaltına alınarak tutuklanan ve 7 yıl sonra tahliye edilen eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili İdris Baluken'in, yaptığı konuşmalar nedeniyle 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Devleti, hükümeti ve yargı organlarını alenen aşağılamak' iddialarıyla yargılandığı davanın duruşması Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, Baluken katılmazken avukatı Serdar Çelebi, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada mütalaa veren iddia makamı, 2018/10764 soruşturma numaralı iddianame ile açılan dava ve 2018/6523 soruşturma numaralı iddianame ile ayrı ayrı açılan suçların yasal unsurlarının oluşmadığını belirtti.

CEZA İSTEMİ

Baluken’in 2014 yılında partisinin Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde katıldığı seçim çalışmasında yaptığı konuşmada söylediği 'Hayri Durmuş, Mazlum Doğan ve Sakine Cansız yolunda yürüyen Dep kadınlarını saygıyla selamlıyorum' ifadelerini 'terör örgütü propagandası' sayarak cezalandırılmasını talep etti.

Baluken'in “Son yaptığımız ziyarette özellikle Kürt halkının önderi Sayın Abdullah Öcalan Karakoçan ve Elazığ halkına özel selamlarını gönderdi” sözleriyle de “terör örgütü propagandası yaptığını” ileri süren iddia makamı, cezalandırılmasını talep ederken diğer suçlamalar yönünden ise Baluken’in beraatını istedi.

25 HAZİRAN'A ERTELENDİ

İddia makanın ardından söz alan Baluken’in avukatı Serdar Çelebi, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu. Mahkeme, süre talebini kabul ederek, duruşmayı 25 Haziran’a erteledi. (MA)

Öne Çıkanlar