Seçime bir kala Diyarbakır: 'Kırgınlık var ama kararlıyız'

Seçime bir kala Diyarbakır: 'Kırgınlık var ama kararlıyız'
Yayınlanma:
A+ A-
İkinci tura giderken en çok merak edilen konu Kürt seçmenin 14 Mayıs’ta olduğu gibi sandığa ilgi gösterip göstermeyeceği. Kılıçdaroğlu'na yüzde 71.96 oranında oy veren Diyarbakırlılar muhalefete eleştiriler yöneltse de sandığa gitmekte kararlı görünüyor.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - 14 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüzde 71.96 oranında oy veren Diyarbakırlıların gündemi ikinci tur seçimleri. Kürt seçmenin 14 Mayıs’ta olduğu gibi sandığa ilgi gösterip gösteremeyeceğini şimdiden kestirmek güç. Ancak Diyarbakır sokaklarında konuştuğumuz seçmenler özellikle Cumhur İttifakı karşıtlığı üzerinden sandığa gitme konusunda kararlı görünüyor.

ESNAF: İKİNCİ TURDA SANDIĞA GİDECEĞİZ

Ulu Camii esnaflarından Adnan, ikinci tur seçimlerinde sandığa gideceğini söyleyerek, “Toplumsal olarak yaşanan tüm kötülüklere rağmen derin bir sessizlik içerisindeyiz. Bu acı verici bir durum. Ayrıca politikacıların da siyasi alanda birbirlerine karşı seviyesiz konuşmaları da hiç yakıştırmadığım ve rahatsız olduğum konulardan birisi” dedi. Adnan, tüm bunlardan dolayı sandığa gideceğini söyledi.

f9d86731-d5bd-4e63-8180-fc3fa18c901d.jpg

MİLLİYETÇİLİK VE KUTUPLAŞTIRIC DİL RAHATSIZLIK YARATIYOR

Kürt meselesinin mutlaka çözülmesi gerektiğini söyleyen Demirciler Çarşısı esnaflarından Cahit, “Mesele Kürtler olduğunda herkes aynı tavrı takınıyor. Artık bu siyasetin değişmesi gerekiyor. Nefret içerikli ötekileştirci dil siyaseti ele geçirmiş durumda. Milliyetçiliğin ne kadar yükseldiği de ortadadır. Biz ırkçılığa karşıyız” sözleri ile kutuplaştırıcı dilden rahatsızlığını dile getirdi. Esnaf, ikinci turda da sandığa giderek oy vereceğini söyledi.

KÜRT SEÇMEN SİYASİ GELİŞMELERİ İZLİYOR

Dicle Kültür Sanat’ta oturan ve dergi okurken bulduğumuz Xalo ise Sinan Oğan’ın iktidara destek vermesine dair konuştu. “Onun AKP arasında ne işi var” diye soran Xalo, şunları söyledi: “Biliyoruz ki Oğan AKP rejiminden çok daha faşisttir. Biz biliyoruz bunları. Biz eski Kürtler değiliz, biz siyaset açısından bilgi, donanım ve tecrübe sahibi bir halkız. Bu nedenle de sandıklarımıza gitmeli ve oylarımızı kullanmalıyız.”

Kürt seçmen arasında Kılıçdaroğlu ve Özdağ görüşmesi de takip edildi. Muhalefet cephesinin dillendirdiği mülteci karşıtlığı ‘seçim siyaseti’ olarak görülüyor. Seçim gibi kritik dönemeçlerde bazı çizgilerin görünmez olmasını olağan karşılayanlar yoğunlukta. Sandıklara gideceklerini ve oyları koruyacaklarını belirten Mehmet Emin İpek, “Şu an seçime dair her şey gayet yolunda. Ben ve ailem oylarımızı kullanmak için sandıklarda olacağız. Herkesin de oy kullanması gerekiyor. Umudunuzu kaybetmeyin” dedi.

DEMİRTAŞ ETKİSİ

Diyarbakır’da Kılıçdaroğlu’nun yoğun destek görmesinin nedeninin Yeşil Sol Parti'nin kararı ve tutuklu olan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısı olduğu görülüyor. Remziye Baskın, bunlardan biri. Baskın, “Bu seçimde de sırf Selahattin Demirtaş’ın hatırı olduğu için vereceğim” dedi.

Benzer ifadeler kullanan genç seçmen Ramazan da, “Selahattin başkanın mesajıyla sandıklarda olacağız. Başka şekilde çözülemez. Bu halimize bakın hepimiz işsiz bir halde debeleniyoruz şu an” diyerek tepkisini dile getirdi.

UMUTSUZ SEÇMEN DE VAR

Görüştüğümüz Diyarbakırlılar arasında sandık başına gitmeyeceğini söyleyenler de var. Sekiz yıldır oy kullanmadığını söyleyen Yahya Çelik, gerekçesini şu şekilde anlattı: “Bu seçimden de hiçbir umudum yok. Biz Kürtler için hangisi gelirse ve ne değişirse değişsin bir farklılık olmayacak. Hiçbir partiye de oy vermeyeceğim artık. Bu zulüm hep devam edecektir.”

SEÇMENDEN 'GÜVEN VERİCİ POLİTİKA OLMAMASI' ELEŞTİRİ

Sadece umutsuz olan değil, mevcut politikalardan rahatsız olan seçmen de var. Bunlardan biri üniversite öğrencisi Lorin. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunda oy kullanmayacağını söyleyen Lorin, gerekçesini şu sözlerle aktardı: “Ben bir Kürt kadını olarak bizlere sunulacak elle tutulur güven verici hiçbir politikanın olmadığını düşünüyorum. Bu sebeple de sandığa gitmeyeceğim.”

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

Dört Ayaklı Minare esnaflarından olan ve Yeşil Sol Parti seçmeni olduğunu söyleyen Ahmet Özkalkan, muhalefete de tepkili. İki tarafı da eleştiren Özkalkan, sandığa gitmekten başka şanslarının olmadığını söyleyerek, “AKP 20 senedir hunharca çalıyor ve şimdi seçim sürecine gelindiğinde ise çalışırız, yaparız gibi söylemler üretiyor. Bizim bunlara karnımız tok. Fakat bizim partinin de bu seçimdeki politikasını tam olarak doğru bulmuyorum. İttifaklar doğru değildi. Değerimiz bilinmedi ama olsun yanlışıyla doğrusuyla bizim partimizdir. Ne derse yapmaya çalışırız. Tüm bunlar her seçimde kararlılık ve biraz da kırgınlık ile sandığa gitmeme neden oluyor” tepkisini dile getirdi.

Muhalefete eleştirilerini sıralayan Özkalkan, ancak buna rağmen sandığa giderek oy kullanacağını söyledi.

'BU ÖLÜ TOPRAĞI ÜZERİMİZDEN ATMAMIZ GEREKİYOR'

Özgürlükler konusunda kötü bir durumda olduklarını ve herkesin sandığa gitmesi gerektiğini belirten Esra Polat, mevcut iktidarın halkın yaşantısı üzerinde olumsuz etkilerini sürdüğünü söyledi. Ülkenin gerek ekonomi, gerekse düşünce özgürlüğü bakımından diğer ülkelere göre çok kötü bir düzeyde olduğunu vurgulayan Polat, “Bu ölü toprağı üzerimizden atmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yeşil Sol Parti'nin seçim politikasına dair de konuşan Polat, “Yeşil Sol Parti dışında halkın çıkarını düşünen bir parti daha olduğunu düşünmüyorum. İktidarı yıkmak için izlediği politikada biraz da olsa yanıldığına inanıyorum. Halka özeleştiri borçlular” dedi.

esra-polat.jpg
Esra Polat

YENİ DÖNEME İHTİYAÇ VAR

Pazar günü yapılacak olan seçimlerde oy kullanacağını belirten Elif Enteroğlu, mevcut yönetimin Türkiye halkları için ciddi tehlike olduğuna dikkat çekti. Enteroğlu, “İçinde özgür iradenin, eşit yaşam hakkının ve şartlarının olması gerektiği bir döneme girilmesini istiyorum. Bu yüzden oyumu kullanmam gerektiğini düşünüyorum” sözleri ile oy verme gerekçesini anlattı. Yeşil Sol Parti'yi milletvekili kayıplarına rağmen başarılı bulan Enteroğlu, “Uğradığı baskı ve tehditlere rağmen sağlam bir zeminde yürütmesi çok zor ama yine de halkın çıkarlarını düşünen ve bunu sağlamaya çalışan bir parti. Bize de bu dik duruş karşısında desteklerimizi eksik etmemek düşer” dedi.

elif-enteroglu.jpg
Elif Enteroğlu

DİYARBAKIR 14 MAYIS SEÇİM SONUCU

14 Mayıs seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır’da yüzde 71.96 oranı ile en fazla oyu alarak birinci olurken ikinci sırada ise yüzde 26.48’lik oy alan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Milletvekili seçimlerinde ise Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) oyların yüzde 60.93’ünü alarak 8 milletvekili çıkardı, AKP ise sadece 3 milletvekili çıkarabildi.

Diyarbakır’da yaklaşık 210 bin seçmen oy kullanmadı.

Öne Çıkanlar