Sezai Temelli'den Demirtaş yorumu: O siyaseti bıraksa biz onu bırakmayız

Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Muş Milletvekili Sezai Temelli, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın aktif siyaseti bırakmasını ARTI TV'ye değerlendirdi. Temelli, "O siyaseti bırakmak istese de biz onu bırakmayız. Beraber siyaset yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Edirne Cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugün aktif siyaseti bıraktığı açıklaması siyaset gündemine oturdu.

ARTI TV'de Onur Encü'nün konuğu olan Yeşil Sol Muş Milletvekili konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Temelli Demirtaş'ın siyaseti bırakması üzerine, "Siyasetten emekli olunmaz. Dolayısıyla şu anki duygu haliyle böyle bir şey söylemiş. O siyaseti bırakmak istese de ne biz onu bırakırız ne de siyaset onu bırakır. Beraber siyaset yapmaya devam edeceğiz" dedi.

'ÖZELEŞTİRİ SÜRECİNE İHTİYACIMIZ VAR'

14 Mayıs seçimlerinden sonra yapılan eleştiriler üzerine de Temelli şöyle konuştu:

"Evet ortada bir başarısızlık var. Bu başarısızlığın yaratmış olduğu etkiler var. Bunun yaratmış olduğu bir duygu hali var ve bu duygu hali tabi ki hepimizi etkiliyor. Buna bağlı olarak da açıklamalar yapıyoruz. Her şeyi anlamak için biraz zamana da ihtiyacımız var. Demirtaş'ın dün Artı Gerçek'te yazdığı yazıda önemli başlıklar var. Sahici, samimi, birbiririmizi anlamaya yönelik bir eleştiri, özeleştiri sürecine ihtiyacımız olduğunu hepimiz söylüyoruz.

'KENDİ HAKİKATİMİZİ ANLAMAYA YÖNELİK BİR ÇABA İÇİNDE OLACAĞIZ'

Çünkü parti yönetimini de 14 Mayıs sonrası ilk günden bunu söyledi. Sadece ikinci tur seçimleri olduğu için bunu ikinci tur sonrasına ötelemek gibi bir karar açıkladı. Bence de doğru bir karardı. Şimdi onun zamanı geldi. Hep kamuoyunda eleştirilerle, Demirtaş'ın altını çizdiği gibi düzeyli ve yapıcı eleştirilerle yol almaya çalışacağız. Özeleştiri süreci tabi ki yaşanacak. Bir yüzleşme ve kendi hakikatimizi anlamaya yönelik de bir çaba içinde olacağız.

DEMİRTAŞ: HALKIMIZA LAYIK BİR POLİTİKA ORTAYA KOYAMADIĞIMIZ İÇİN İÇTENLİKLE ÖZÜR DİLİYORUM

Demirtaş bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aktif siyaseti bıraktığını açıkladı. Demirtaş paylaşımında şu ifadeleri yer verdi:

"Merhabalar. Yarın Artı Gerçek'te yayımlanacak röportajımdan iki paragrafı sizlerle paylaşıyorum:

"Ben kendi adıma, halkımıza layık bir politika ortaya koyamadığımız için içtenlikle özür diliyorum. Pratikteki çabalarımla bu eksiklikleri giderme sözü veriyorum.

Ayrıca, bana yönelik yapıcı eleştirilere teşekkür ediyorum. Eleştirilerden yararlanmaya çalışacağım. Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi dirençle sürdürürken, aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum."

Hepinize yoldaşça selam, sevgilerimi gönderiyor, hepinizi hasretle kucaklıyorum. Özgür günlerde görüşebilmek dileğiyle."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar