Silivri'den AKP'ye mektup

Silivri'den AKP'ye mektup
Deniz Yücel'in tutuklanmasını ‘propaganda kavramının geniş yorumlanması' diyerek eleştiren Yeneroğlu'na, HDP'li Bilgen cezaevinden mektup gönderdi:...

Deniz Yücel'in tutuklanmasını ‘propaganda kavramının geniş yorumlanması' diyerek eleştiren Yeneroğlu'na, HDP'li Bilgen cezaevinden mektup gönderdi: Ben de Murat Karayılan ismini kullandığı iddia edilen bir sosyal medya adresinden talimat aldığım gerekçesiyle tutuklu yargılanmaktayım

POLİTİKA- HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, gazeteci Deniz Yücel’in tutuklanmasını eleştiren AKP milletvekili Mustafa Yeneroğlu’na mektup yazdı.

AKP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı da olan Mustafa Yeneroğlu, Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in ‘terör propagandası ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla tutuklanmasını eleştirmişti. Yeneroğlu, tutuklama kararı için "Detayları bilmeden, haberlere dayanarak, propaganda kavramının geniş şekilde yorumlandığını söyleyebilirim" demişti.

Bunun üzerine aynı komisyonun üyesi ve HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Yeneroğlu’na ‘umut verici’ bulduğu açıklamasıyla ilgili bir mektup gönderdi. HDP Genel Merkezi’nin açıkladığı mektupta şunları yazdı, "Die Welt Gazetesi muhabiri İlker Deniz Yücel ile ilgili duyarlı tavrınız, insan haklarının temelini oluşturan ifade özgürlüğü açısından sevindirici ve umut vericidir. Ancak ne yazık ki, mesajınızda haklı olarak ifade ettiğiniz gibi, yargının ‘propaganda’ kavramını abartılı yorumlanması sebebiyle onlarca gazeteci, akademisyen ve siyasetçi keyfi biçimde gözaltına alınmakta ve tutuklu yargılanmaktadır. Ben de "Murat Karayılan" ismini kullandığı iddia edilen bir sosyal medya adresinden talimat aldığım gerekçesiyle "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklu yargılanmaktayım. Bilgilerinize sunar tüm komisyon üyesi arkadaşlarıma iyi çalışmalar dilerim."

Öne Çıkanlar