Soylu, 'Oy ve Ötesi'ni hedef aldı: YSK müdahale etmelidir

Soylu, 'Oy ve Ötesi'ni hedef aldı: YSK müdahale etmelidir
Yayınlanma:
A+ A-
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Oy ve Ötesi Derneğini hedef alarak, YSK’nın müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Soylu, ‘Sandık ve seçim kuruluna bir dernek girip müdahale edemez. Gayri kanunidir’ dedi.

Artı Gerçek - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Oy ve Ötesi Derneğini hedef aldı. Soylu, "Sandık ve seçim kuruluna bir dernek girip müdahale edemez. Gayri kanunidir. Bunları ömrümde ilk defa görüyorum. Buna YSK müdahale etmelidir" dedi.

Soylu, Ülke TV'de canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Soylu, sandık ve seçim kuruluna polisin bile müdahale edemeyeceğini ancak müşahit çağırırsa, güvenliği sağlamak için müdahale edebileceğini söyledi. AA’nın aktardığı haberde Soylu şunları ifade etti:

"Sandık ve seçim kuruluna bir dernek girip müdahale edemez. Gayri kanunidir. Siyasi partiler vesayeti dışında kimse orada olamaz. Sen, buna bir derneği veya başka bir şeyi koyamazsın. Bunları ömrümde ilk defa görüyorum. Buna YSK müdahale etmelidir. Bu PKK'nın bundan yıllar önce Doğu ve Güneydoğu'da oluşturduğu seçim vesayetine benzer. Bunu çok net söylüyorum. Kimse bunu hafife almasın. Bu siyasetin ana konusudur. Ben polis olarak sandığa giremem. Ancak müşahit çağırırsa orada bir olay varsa güvenliği sağlamak için girer. Onun dışında giremez. Oraya bir dernekte giremez. Kim girer? Siyasi partiler girer. Orada siyasi partiler vesayeti vardır. Onun dışında kimse giremez oraya. Sen buna bir derneği veya başka bir şeyi koyamazsın. Göğsünde Oy ve Ötesi diye bir şey yazamaz. "

'ÖYLE BİR DEMOKRATİK HAK YOK'

Bakan Soylu, bu derneklerin sandıklar kapatıldıktan sonra okulun içinde de olamayacaklarını savunarak, "Öyle bir demokratik hak yok. Anayasa ve kanun çok açıktır. Bu insanların aklını karıştırmak, kendi iradesiyle beraber oy kullanmasını önlemektir. Dünyanın hangi demokrasisinde bu olabilir? Sana ne benim seçimimdeki olaylardan. Bunların hepsi iç içe dernekler. Böyle bir kakafoni olur mu? Bir sandığın başında 150-200 kişi olabilir mi?"(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar