Taslakta hangi maddeler var? MHP’den yeni anayasa için halk oylaması şartı

Taslakta hangi maddeler var? MHP’den yeni anayasa için halk oylaması şartı
MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, partisinin hazırladığı 100 maddelik anayasa taslağının ayrıntılarını açıkladı: "Hazırladığımız anayasa, 400 milletvekilinin oyu ile Meclis’ten geçse bile yine de halk oyuna sunulmalı. Son sözü halkımız söylemeli."

Artı Gerçek - Yeni anayasa tartışmaları tam gaz sürerken, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız partisinin hazırladığı 100 maddelik anayasa teklifinde neler olduğunu anlattı.

MHP’nin anayasanın ilk 4 maddesinde ve vatandaşlığı düzenleyen 66. maddesinde değişikliğe karşı olduğunu belirten Yıldız, “Hazırladığımız anayasa, 400 milletvekilinin oyu ile Meclis’ten geçse bile yine de halk oyuna sunulmalı. Son sözü halkımız söylemeli” vurgusunu yaptı.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuşan Feti Yıldız, MHP’nin hazırladığı 100 maddelik anayasa teklifinde yer alan en önemli düzenlemeleri şöyle sıraladı:

“Anayasadaki il esası korunacak. Bundan taviz verilmeyecek. Yani bölge, eyalet gibi sistemler anayasamıza giremeyecek.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI DA SEÇİMLE GELECEK

Cumhurbaşkanı yardımcılığı iki ile sınırlandırılacak. Cumhurbaşkanı yardımcılığına seçimle gelinecek. Yani, atama ile değil, seçimi kazanan yardımcı olacak. Cumhurbaşkanı yurt dışına çıktığında yerine vekalet eden kişinin seçilmiş cumhurbaşkanı yardımcısı olması esas olmalı.

Hükümet programı TBMM’ye sunulacak ve program Meclis’te okunacak.

Milletvekili dokunulmazlığı yeni esaslara bağlanacak. Dokunulmazlık istismarı önlenecek.

MERKEZ BANKASI’NA ANAYASAL STATÜ

TBMM Başkanı tarafsız olmalı. Tarafsızlığı nedeniyle itilaflarda arabuluculuk yapacak.

TBMM İç Tüzüğü ile İnfaz Kanunu değiştirilecek.

Merkez Bankası anayasal statüye kavuşturulacak.

Kanun teklifleri Meclis’te daha kapsamlı bir biçimde tartışılacak. Komisyonlarda STK’lardan da görüş alınacak. Anayasa kısa, öz ve az maddeli olacak.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar