Urfa’da yüzlerce sandıkta blok oy kullandı iddiası: Tespit edilen oy sayısı 50 binin üzerinde

HDP, DBP ve Yeşil Sol Parti, Urfa’da 300’den fazla sandıkta blok oy kullanımı tespit ettiklerini belirterek “Sandıklardaki toplam oy sayısı 50 binin üzerindedir” dedi. Usulsüz oy kullanımlarının vekil sayılarındaki değişimi etkileyeceği de ifade edildi.

Ali GÜZEL


URFA - 14 Mayıs seçimlerinde blok oy kullanıldığı iddialarıyla gündeme gelen Urfa’da yüzlerce usulsüzlük tespit edildiği ve bu durumun vekil sayılarındaki değişimi doğrudan etkileyecek bir seviyede olduğu öne sürüldü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Urfa İl Örgütleri, seçimde tespit ettikleri usulsüzlüklerle ilgili ortak bir açıklama yaptı.

'YEŞİL SOL PARTİ OYLARI MHP HANESİNE YAZILMIŞ'

Çarpıcı iddiaların yer aldığı partilerin ortak yazılı açıklamasında “Sandık başkanları uzun süre müşahitlerin sandıklarda görev alamayacağını iddia etmiş ve kolluk marifetiyle salonlardan çıkarmaya çalışmıştır. Yasak olmasına rağmen sandık başkanları okur-yazar olmayan seçmenlerle birlikte oy kabinlerine girmiştir. Sayımlar tamamlandıktan sonra çeteledeki Yeşil Sol Parti oyları MHP hanesine yazılmış. Tesadüf odur ki hiçbir sandıkta AKP ya da MHP oyları Yeşil Sol Parti ye yazılmamış” ifadeleri dikkat çekti.

300’den fazla sandıkta blok oy kullanımı tespit edildiği belirtilen açıklamada “Tarafımızdan tespit edilen sandıklardaki toplam oy sayısı 50.000’in üzerindedir. Geçersiz ve baskı sonucu verilen oylar değerlendirildiğinde Urfa genelinde yaklaşık 150.000 kişinin iradesinin sandıklara yansıtılmadığı gerçeği ortaya çıkmaktadır” denildi.

Açıklama şu şekilde:

“14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimler için tüm örgütlü yapımızla hazırlık yapmış ve halk iradesinin en doğru şekilde sandığa yansıması için yoğun mücadele harcamıştık.

Bu kapsamda tüm sandıklarda Sandık kurulu üyeleri ve müşahitler görevlendirerek yaşanacak olası usulsüzlüklerin önüne geçmeye çalışmıştık.

Tüm çabalarımıza karşın devletin tüm gücünü arkasına alan AKP/MHP iktidarının yaptığı usulsüzlüklerin bir kısmına engel olamadık. Bu konuda halkımıza özeleştirimizi veriyoruz.

Ancak; bu usulsüzlüklerin teşhir edilmesi ve halkımızın gerçekleri görmesini sağlamak için tespit ettiğimiz ihlalleri siz değerli halkımızla paylaşıyor ve 28 Mayıs tarihinde yapılacak olan 2. Tur seçimleri için tüm gücümüzle sahada olacağımızı deklare ediyoruz.

14 Mayıs seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen akabinde tüm ilçe örgütlerimiz tarafından yüzlerce usulsüzlük tespit edilmiş ve tespit edilen usulsüz oy kullanımlarının vekil sayılarındaki değişimi doğrudan etkileyecek sayıda olduğu görülmüştür. İlçe örgütlerimiz tarafından yapılan itirazların büyük çoğunluğu seçim kurulları tarafından reddedilerek usulsüzlükler görmezden gelinmiştir.

Tespit edilen usulsüzlüklerin bir kısmı şu şekildedir;

Sandık başkanları uzun süre müşahitlerin sandıklarda görev alamayacağını iddia etmiş ve kolluk marifetiyle salonlardan çıkarmaya çalışmıştır. Hukuk komisyonumuzun müdahalesiyle bu yaklaşım engellenmiştir.

Yasak olmasına rağmen sandık başkanları okur-yazar olmayan seçmenlerle birlikte oy kabinlerine girmiştir.

Sayımlar tamamlandıktan sonra çeteledeki Yeşil Sol Parti oyları MHP hanesine yazılmış. Tesadüf odur ki hiçbir sandıkta AKP ya da MHP oyları Yeşil Sol Parti ye yazılmamış.

En önemlisi ve vekil dağılımını doğrudan etkileyen, şehrimiz için bir utanç kaynağı AKP/MHP ittifakı için övünç kaynağı olan blok oy kullanımı;

Bu konu AKP/MHP tarafından o kadar sıradanlaştırılmış ki kolluk kuvvetleri ve sandık başkanları da hiç çekinmeden bu suçun ortağı olmuşlar. Urfa genelinde 300’den fazla sandıkta blok oy kullanımı tarafımızdan tespit edilmiştir. Bu sahtekarlık öyle bir boyuta evrilmiş ki bazı sandıklarda yüzde %140 a varan oy kullanımları gerçekleşmiştir. Bu durumda seçmen sayısı sabit kaldığı için sandık başkanı ve 142 nolu belge sahipleri yani kolluğun da bu sandıklarda oy kullanıldığı gerçeği ortaya çıkıyor. Devlet görevlilerinin müdahil olduğu bu usulsüzlükler halkı sindirmekte ve itiraz cesaretini baskılamaktadır.

Tarafımızdan tespit edilen sandıklardaki toplam oy sayısı 50.000’in üzerindedir. Geçersiz ve baskı sonucu verilen oylar değerlendirildiğinde Urfa genelinde yaklaşık 150.000 kişinin iradesinin sandıklara yansıtılmadığı gerçeği ortaya çıkmaktadır. Buna yaklaşık 220.000 seçmenin de sandığa gitmediği gerçeği eklenince şehrimizde yaklaşık 400.000 kişinin iradesinin sandığa yansımadığını görüyoruz.

Bu tespitler sadece partimizin sorumluluğunda olmayıp devleti yönetenlerin bizzat çözmesi gereken problemlerdir. Ancak sorunun kaynağı bizzat hükümetin kendisi olduğu için halkımız adına bu sorumluluğu üstleniyor ve 28 mayısta yapılacak olan 2. Tur seçimlerinde bu faşist rejime son vermek için gereken direnişi göstereceğimizi halkımıza deklare ediyoruz.

İktidarın tüm provokasyonlarına karşın dik duruşundan taviz vermeyen ve seçimlerin sükûnet içinde geçmesinde emeği ve sabrı olan tüm gönüllülerimize teşekkür ediyor, aynı iradeyi 28 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde de göstermelerini bekliyoruz.”

URFA’DA HANGİ PARTİ KAÇ VEKİL ÇIKARDI?

14 Mayıs milletvekili seçim sonuçlarına göre AKP 8, Yeşil Sol Parti 4 ve MHP ile CHP birer vekil kazandı.

Öne Çıkanlar