Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın: İktidar insanlık dışı uygulamalarla büyük bir felaket yaratıyor

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın: İktidar insanlık dışı uygulamalarla büyük bir felaket yaratıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın depremin etkilediği Adıyaman’da depremzedeleri ziyaret ederek,” İktidar deprem bölgesinde insanlık dışı uygulamasıyla büyük bir felaket yaratıyor” dedi. Akın, AKP’nin kendi çevresine rant sağladığını söyledi.

Artı Gerçek - Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Maraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’a ziyaret gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Elif Bulut, Yeşil Sol Parti milletvekilleri Beritan Güneş Altın, Hüseyin Olan'ın içinde yer aldığı heyet, Kahta ilçesine geldi.

Ziyarette konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, depremin etkilediği Adıyaman, Malatya, Maraş ve Hatay’ı dört gün boyunca gezeceklerini belirterek tespit ettikleri sorunları Meclis'te gündeme getireceklerini söyledi.

Kayyım atanmayan HDP'li belediyelerin deprem bölgelerine yaptıkları yardımlara değinen Akın, "Deprem AKP-MHP iktidarı nedeniyle on kat daha ağır bir hale geldi. Sağlıklı bir planlama yapılmadı. Hala sorunlar büyüyerek devam ediyor. Dayanışma ile insanlar ayakta kalıyor. Bir yıl içinde herkese konut verilecek denildi. Sözlerini tutsunlar istiyoruz. Her yerde su sorunu var. Hak kayıpları bir an önce gidilmeli" dedi.

‘BİRLİKTE ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ’

Heyetin bir sonraki durağı depremden en çok etkilenen yerleşim yerlerinden biri olan Sincik ilçesine bağlı Geler köyü oldu. Depremin yol açtığı yaraları birlikte dayanışma ile saracaklarını belirten Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın, "Bu sorun hepimizin sorunu, birlikte üstesinden geleceğiz. Elimizde kalan belediyeler ile ilk günden beri olağanüstü bir gayret ile halkın yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

‘HALKIMIZLA BİRLİKTE DEVLETİN YAPMASI GEREKENLERİ GÖSTERECEĞİZ’

Heyet Adıyaman kent merkezinde bulunan Afet Yönetimi ve Dayanışma Derneği Aşevi’ni de ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, heyetlerin 18-21 Eylül tarihleri arasında depremden etkilenen illerde ziyaretler gerçekleştireceğini söyledi. Yetkililerin depremzedeleri oyaladığını dile getiren Akın, şunları söyledi:

“Buradan bir kez daha sesleniyoruz; depremde yaşanan mağduriyet evet bir doğal felakettir ama bu doğal felaket de şu andaki iktidarın uygulamasıyla insanlık dışı uygulamasıyla 10 kez daha büyük bir felakete döndü. Bu felaketi bu halk hak etmiyor seçimden önce gösterilen tutum ile seçimlerden sonra gösterilen tutum birbirinden çok farklıdır. İnsanlarımızın iradesini alırken her türlü yalanı her türlü talanı yaptınız ama şimdi insanlarımıza hizmet etmiyorsunuz. Bu insanlarımızın daha fazla tahammül edecek zamanı ve olanağı kalmamıştır. Biz buradan sesleniyoruz, bunun peşini bırakmayacağız, Yeşil Sol Parti olarak her yeri dolaşacağız, bunları gündem yapacağız halkımızla birlikte devletin yapması gerekenleri göstereceğiz.”

‘AKP KENDİ ÇEVRESİNE RANT ALANI YARATIYOR’

Deprem döneminde yaşanan dayanışmayı hatırlatan Akın, “Deprem için yaratılan olanakların nereye gittiği meçhuldür” diyerek şunları kaydetti:

“İnsanlarımız zerre kadar katkısı olmayan kamunun verdiği halkın dayanışma için verdiği ve dünyanın dört bir tarafından gelen desteklerin nereye gittiği meçhuldur. Şu Anda AKP, tamamen çıkarcı çevresine, rantçı, talancı, betoncu siyasi anlayışının sonucu olarak kendi çevresine rant alanı yaratıyor. Onlara konut politikası ile geri dönüşüm sağlamaya çalışmaktadır. Ama insanların bunları alacak gücü yoktur. Devlet bu mağduriyeti gidermek zorundadır, devlet insanların yaşam ve konut hakları için gereğini yapmak zorundadır.”

‘MECLİS’TE DETAYLI BİR ŞEKİLDE GÜNDEM YAPILMASINI SAĞLAYACAĞIZ’

İktidarın yaşanan sorunların sorumlusu olduğunun altını çizen Akın, devamında şunları söyledi:

“Hem uluslararası hem de kendi hukuku açısından suçludur. Biz buradan bunun duyurusunu yapıyoruz. Meclis’te bunun detaylı bir şekilde gündem yapılmasını sağlayacağız. Deprem ile ilgili incelemelerimiz devam ediyor, heyetimizle yaptığımız inceleme sonrasında basına daha detaylı bilgiler paylaşacağız. Şimdiden bu dayanışma için ve birlikte olduğumuz için teşekkür ediyoruz.”

Heyet yarın Malatya’daki depremzedeleri ziyaret edecek.(MA)

Öne Çıkanlar