YSK'nin Erdoğan kararına İyi Parti'den tepki

YSK'nin Erdoğan kararına İyi Parti'den tepki
Yayınlanma:
A+ A-
YSK'nin itirazları reddederek Erdoğan'ın adaylığını onaylayan son kararının ardından İyi Parti'li Uğur Poyraz'dan açıklama geldi. Poyraz, "Bağımsız ve tarafsız olmayan yargıdan daha büyük bir ihanet düşünülemez" dedi.

Artı Gerçek - İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına yapılan itirazları reddetmesine yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Poyraz, YSK kararını "Anayasa’nın açık kuralına rağmen hukukun en temel kaideleri hiçe sayılarak, Anayasa’yı kendilerinin ve daha doğrusu bir kişinin görüş, istek ve inançları, hatta ideolojileri doğrultusunda yorumlamaya çalıştıkları görülmüştür." sözleriyle değerlendirdi.

Poyraz, açıklamasında YSK’nin kararı hakkında şunları yazdı:

'TEMEL HUKUK KAİDELERİ HİÇE SAYILDI'

"Bugün Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilen kararda, Anayasa’nın açık kuralına rağmen hukukun en temel kaideleri hiçe sayılarak, Anayasa’yı kendilerinin ve daha doğrusu bir kişinin görüş, istek ve inançları, hatta ideolojileri doğrultusunda yorumlamaya çalıştıkları görülmüştür.

'YORUM YOLUYLA İSTİSNA GETİRİLEMEZ'

1982 Anayasası'nın 101. maddesinin kuralı açık ve nettir. 2007 anayasa değişikliği ile getirilen kural, ‘Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir’ şeklindedir. Bu hükme Anayasa’nın ne bu maddesinde ne başka bir maddesinde istisna getiren bir kural bulunmamaktadır. Yüksek Seçim Kurulu’nun bu kararı, bu kurala istisna getirmekten başka bir anlama gelmemektedir. En temel yorum ilkelerinden birisi olarak kabul edilir ki ‘istisna, ancak kuralı koyan tarafından oluşturulabilir’. Anayasa’nın 11. maddesine göre, ‘Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır’. O halde bir anayasa hükmüne, ancak bir anayasa maddesiyle istisna getirilebilir. Başka bir hukuksal düzenleme ile anayasa kuralına istisna getirilemeyeceği gibi, yargı yerlerinin de yorum yoluyla istisna getirmesi mümkün değildir. Tüm bu açık anayasal düzenlemeler ve yoruma ilişkin ilkeler mevcutken Yüksek Seçim Kurulu’nun anayasa hükmünü aşırı ve garip bir biçimde yorumlayarak verdiği kararında kurala istisna getirmesi, hukuken izah edilemez. YSK tarafından yapılan yorum, hukuki bir yorum olarak nitelendirilemez.

'DAHA BÜYÜK BİR İHANET DÜŞÜNÜLEMEZ'

Kuruluşundan itibaren İYİ Parti, milletimizle yapmış olduğu sözleşmenin gereği ve büyük milletimizin sesi olarak, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı ilkesini geri dönülmez ve güçlü bir şekilde yeniden tesis azim ve kararlılığı ile hareket etmektedir. 1 Nisan 2018’de on binlerle birlikte belirttiğimiz ilkelerimizden milim sapmadan ilerliyoruz. O gün dediğimizi bir kez daha tekrar ediyoruz. ‘Cumhuriyet ve demokrasi, tek kişinin eline bırakılamayacak kadar değerlidir; o değeri taşıyacak olan da demokratik parlamenter sistemdir.’ Yine o gün ilan ettiğimiz gibi ‘Bağımsız ve tarafsız olmayan yargıdan daha büyük bir ihanet düşünülemez’."

İTİRAZLAR SONUÇ VERMEDİ

Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına adaylığına geçtiğimiz günlerde İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Memleket Partisi itiraz etmişti.

YSK Başkanı Ahmet Yener, Erdoğan’ın yeniden aday olup olamayacağı ile ilgili olarak YSK'nın son kararını paylaştı. YSK Başkanı Yener, Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanlığına adaylığını koyabileceğini YSK'nın gelen itirazları reddettiğini açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar