Bakan Koca'dan organ nakliyle ilgili ilaç açıklaması: Pazardan çekilme nedeni eş ilaçlarla rekabet edemiyor oluşudur

Bakan Koca'dan organ nakliyle ilgili ilaç açıklaması: Pazardan çekilme nedeni eş ilaçlarla rekabet edemiyor oluşudur
Yayınlanma:
A+ A-
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, organ nakliyle ilgili bir ilacın piyasadan çekilme iddialarına ilişkin, "İlacın pazardan çekilme nedeni eş ilaçlarla rekabet edemiyor oluşudur" dedi.

Artı Gerçek - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, organ nakliyle ilgili bir ilacın eş değer ilaçlarla rekabet edemediği için piyasadan çekildiğini belirterek, "Söz konusu ilacın piyasada eş değer etkin maddeli, ikisi yerli üretim 5 muadili bulunmaktadır." ifadesini kullandı.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, medyada "organ nakliyle ilgili bir ilacın bulunamadığı ve piyasadan çekildiği" şeklinde haberlerin yer aldığını belirtti.

Bakan Koca, "İlacın pazardan çekilme nedeni eş ilaçlarla rekabet edemiyor oluşudur. Söz konusu ilacın piyasada eş değer etkin maddeli, ikisi yerli üretim 5 muadili bulunmaktadır. Bu konuda bir sorun yok." değerlendirmesinde bulundu.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, İsviçre kökenli bir ilaç firmasının Türkiye’de uygulanan temel fiyatlandırma ve geri ödeme politikaları nedeniyle organ nakli hastalarının kullandığı mikofenolat mofetil etken maddeli ilacı artık ülkeye getirmeyeceğini ilan ettiğini açıklamıştı.

Öne Çıkanlar