Ciltte çıkan yaraları, sivilceleri ve dudaktaki uçuğu geçiriyor.. Bir tutam sürmek yetiyor

Ciltte çıkan yaraları, sivilceleri ve dudaktaki uçuğu geçiriyor.. Bir tutam sürmek yetiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Alternatif tıp çözümlerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Türk mutfağında yer alan bazı harika besinler tüm bu sorunları kökünden çözüyor.

Uçuk, deride oluşan virütik bir enfeksiyon olarak bilinir. Ağız çevresi ve dudaklarda görülen uçuk, içi sıvı dolu yara kabarcıkları şeklinde kendini göstermektedir.

BULAŞICI BİR VİRÜSTÜR

Uçuk virüsü, insan vücuduna girip bir kere iltihap oluşturduktan sonra o bölgede var olan sinir düğümüne girerek yerleşmektedir.

Bilhassa vücudun zayıf anlarında çoğalarak yeniden çıkmaktadır.

Psikolojik vakalarda; Depresyon, stres veya kabus görme gibi durumlarda uçukla sık karşılaşılabilmektedir.

Bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde, aşırı uykusuzluk yada yorgunluk olduğunda, çok fazla güneş ışığına ve UV ışınlara maruz kalındığında, vücutta bir enfeksiyon oluştuğunda uçuk virüsü yeniden ortaya çıkabilir.

Bu virüs bulaşıcı bir virüstür.

haber7'de yer alan bir içerikte; Uçuk virüsünü ortadan kaldıran yöntemler paylaşıldı. İşte uçuk virüsüne iyi gelen besinler

Uçukla Savaşmaya Yardımcı Besinler


Bazı besinlerin içerisinde lisin denilen ve uçukla savaşmaya yardımcı olan bir amino asit bulunur. Süt, balık, et, baklagiller gibi besinler lisin içerir.

Bir diğer yandan, arginin denilen bir amino asit içeren besinler herpes virüsü için elverişlidir. Arginin çikolata, yer fıstığı, kuru meyveler ve bademde bulunur.

Siyah Çay


Eğer uçuk çıkardıysanız, uçuğun üzerine bir siyah çay poşeti koyun ve bir kaç dakika boyunca nazikçe ovalayın. Bu, ağrıyı azaltacak ve kabarıklığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Sarımsak

Sarımsağın çok sayıda virüsle savaşmasına yardımcı olan mikrop öldürücü özelliği oldukça iyi bilinmektedir. Bir diş sarımsağı yarıya kesin ve doğrudan uçuğun üzerine yerleştirin.

Süt


Daha önce de belirttiğimiz gibi, süt lisin denilen ve uçuğun iyileşmesini hızlandıran bir amino asit içerir. Bir parça pamuğu süte batırın ve doğrudan uçuğun üzerine uygulayın. Bu tedavi en çok uçuk ilk çıkmaya başladığında işe yarar.

Domates ve Aloe Vera


Günlük temizlik için bir kaç damla domates suyunun ardından aloe vera uygulayın. Aloe, cildimiz için yararlı olan pek çok bileşen içerir ve uçukların hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur.

Misket Limonu

Misket limonu, uçukla savaşmaya yardımcı olacak antibakteriel ve antiviral özellikler taşır. Bu özelliklerden yararlanmak için tek yapmanız gereken günde üç kez, doğrudan uçuğun üzerine bir kaç damla damlatmanız.

Bal ve Sirke


Bal da sirke de uçukla savaşmaya yardımcı olacak antiviral özellik taşır. Bir yemek kaşığı balı biraz sirkeyle karıştırıp bir parça pamuk yardımıyla doğrudan uçuğun üzerine uygulayın.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar