Erken yaşta saç beyazlaması nasıl önlenir? Saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Erken yaşta saç beyazlaması nasıl önlenir? Saçlar kaç günde bir yıkanmalı?
Yayınlanma:
A+ A-
Saçlar genetik faktörlerin yanısıra günlük hayattan kaynaklı sebeplerden de genç yaşta beyazlayabiliyor. Peki erken yaşta saç beyazlamasının önüne nasıl geçilir? Saç dökülmesi neden olur? Saçlar kaç günde bir yıkanmalıdır? Hangi şampuanlar kullanılmalı?

Artı Gerçek - Erken yaşta saç dökülmesi ve saç beyazlaması, yaşam şartlarının ve günlük stres kaynaklarının çoğalmasıyla gençlerin de sorunu haline gelmiş durumda. Peki günde kaç tel saç dökülmesi normaldir? Dermatoloji Uzmanı Doktor Nihan Yüksel Çanakçı, günlük 100-150 tel saç dökülmesinin normal olduğunu, fazlası varsa doktora danışmak gerektiğini söylüyor. Doktor Çanakçı, dökülmelere karşı ise parabensiz ve sülfatsız şampuan öneriyor.

Çanakçı "Yaygın dökülmenin en yaygın türü, büyüme fazdaki saç foliküllerinin erkenden istirahat faza geçtiği ve 2 ila 3 ay sonra telojen fazın sonunda saç dökülmesinde gözle görülür bir artışa neden olan telogen effluvium'dur" dedi.

İKİ TİP SAÇ DÖKÜLMESİ VAR

Saç dökülmesinin kıl kökünde kalıcı hasar dokusu bırakan ve bırakmayan olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade eden Doktor Çanakçı, şu bilgileri verdi: "Kalıcı hasar bırakanlar genellikle inflamatuvar süreçler nedeniyle olur. Lupus, liken planus gibi hastalıklar, şiddetli kistik sivilceler gibi durumlar saçlı deride ve kıl kökünde hasar yaparak bir daha saç çıkmasını engelleyecek şekilde bir saç dökülmesine neden olur. Kıl kökünde kalıcı hasar yapmayan, fazlarda bozulmalar nedeniyle oluşan saç dökülmelerini ise daha sık görürüz. Bu tür dökülmelerde genetik durumlar veya vücudun genelini ilgilendiren bir durumdan kıl köklerinin de etkilendiğini görüyoruz."

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesinin genetik faktörler nedeniyle olabildiğini ve buna 'erkek tipi saç dökülmesi' denildiğini belirten Çanakçı, genetik sebep göstermeyen yaygın saç dökülmelerinin sebeplerini ise şöyle sıraladı: "Mevsimsel değişiklikler, stres, gebelik, travma, kronik hastalıklar, ateşli hastalıklar, ameliyat gibi vücutta stres oluşturan uygulamalar, besinsel eksiklikler örneğin ağır diyetler, vitamin eksiklikleri, kansızlık, tiroid fonksiyon bozuklukları tiroid bezinin hem az çalışması hem çok çalışması, diğer hormonal bozukluklar, karaciğer veya böbrek yetersizliği, bağırsak hastalıkları ile çeşitli ilaç tedavileri..."

'KADINLARDA ÇAM TİPİ SEYRELME OLUYOR'

Doktor Çanakçı, kadın ve erkeklerdeki saç dökülmesi tipine ilişkinse, "Genetik yatkınlık nedeniyle oluşan erkek tipi saç dökülmesinde her iki şakak çizgisinde açılma, alın çizgisinde geriye doğru çekilme, zamanla saçın arka tepesinde seyrelme ve genel kelleşme görülebilir. Kadınlarda ise daha çok tam tepe bölgesinde merkezden yanlara doğru çam ağacı gibi seyrelme görülür" dedi.

SAÇ TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Saç dökülmesi tedavisinin öncelikle dökülme tipine ve kişiye göre belirlendiğini belirten Doktor Çanakçı, şu bilgileri paylaştı: "Eğer tiroid veya kansızlık gibi bir durum varsa, öncelikle bu hastalıklar tedavi edilmeli. Sonra ana tedavimiz minoksidil içerikli spreylerdir. Bu uzun süre kullanım gerektirir. Etkisini zaten 3-4 ay sonra görmeye başlıyoruz en az 1 sene düzenli kullanım öneriyoruz. PRP, mezoterapi, kök hücre gibi yöntemler her tip saç dökülmesinde uygulanıyor. PRP’de de mezoterapide de etki görebilmek için 2-3 hafta aralıklarla minimum 3-4 seans uygulama öneriyoruz. Kök hücre uygulamasında ise ensede saçlı deriden aldığımız küçük parçaları özel bir cihaz ile küçük partiküllere ayırarak çoğaltıyoruz, bir sıvı elde ediyoruz ve bunu dökülen bölgelere enjekte ediyoruz. Bu işlem tek seans uygulanıyor. Etkisini ortalama 3 ay sonra daha net görüyoruz. Dökülme şiddetine göre ihtiyaca göre yine mezoterapi-PRP seansları sonrasında ekleyebiliyoruz."

SAÇ BEYAZLAMASININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

Peki erken yaşta saç beyazlaması neden olur? Erken yaşta saç beyazlamasının önüne doğal yöntemlerle nasıl geçilir?

B12 vitamini eksikliği, tiroit fonksiyonlarında sorun olması, sağlıklı gıdalar yerine daha fazla abur cubur tüketmek, sürekli stres ve endişe yaşamak, genetik olarak yatkın olmak ve kimyasal saç ürünleri ve zararlı boyalar kullanmak erken yaşta saç beyazlamasına yol açan sebepler arasında gösteriliyor.

Evde hazırlayacağınız şu kürle, saç beyazlamasıyla mücadele edebilirsiniz;

Malzemeler
Soğan
Limon

Hazırlanışı
Soğanı temizleyin ve ardından rendeleyin. Bir tülbent yardımıyla suyunu süzün ve limonların suyunu sıkın. Sonrasında sıktığınız limonlar ile kafa derinizi ovun ve ardından soğan suyunu kafanıza uygulayarak 5 dakika boyunca masaj yapın. 30 dakika sonra yıkayın. Bu yöntem sayesinde erken yaşta saç beyazlaması ve dökülmesiyle mücadele edebilirsiniz. Saç boyalarından uzak durmak, sıkıntı ve stresi mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmak, A-C ve E vitaminini eksik etmemek de saç beyazlamasına karşı şart.

SAÇINIZI KAÇ GÜNDE BİR YIKAMALISINIZ?

Saç yıkama sıklığı kişiden kişiye değişir. Saçlarınızı her gün yıkamak saç derinizin florasını bozar, kuruluk ve çabuk yağlanma şikayetlerini beraberinde getirir. Şampuandaki kimyasalların fazla miktarlarda ve sık kullanılması saç derisinde yağ dengesinin bozulmasına ve saç uçlarında kuruluğa sebep olur. İnce telli ve her gün yağlanan bir saça sahipseniz, sağlıklı saçlara sahipsiniz demektir. Vücut, saç için gerekli yağı çok hızlı üretebiliyor demektir. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar