Hava kalitesini yükseltiyor, hastalıkları önlüyor: İşte her evde bulunması gereken bitkiler…

Hava kalitesini yükseltiyor, hastalıkları önlüyor: İşte her evde bulunması gereken bitkiler…
Bitki bazlı sağlık ürünleri satan bir markanın yaptırdığı araştırma, bazı ev bitkilerinin iç mekânlarda hava kalitesini yükseltebildiğini gösterdi. İşte hava kalitesi için evde bulundurulması tavsiye edilen bitkiler...

Artı Gerçek - Hastalıkların en yoğun görüldüğü kış aylarında, bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra evde bazı bitkileri tutmak da faydalı. Zira bazı bitkiler, soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yanı sıra hava filtresi yaparak iyileştirici özelliğe sahip. Dahası, bazı bitkiler sinüzitin etkilerini de hafifletiyor.

HAVA KALİTESİNİ YÜKSELTİYOR

The Mirror gazetesinin haberine göre, bitki bazlı sağlık ürünleri satan bir markanın yaptırdığı araştırma, bazı ev bitkilerinin iç mekânlarda hava kalitesini yükseltebildiğini gösterdi. Sağlıklı yaşam uzmanı Dr. Tim Bond, "Bitkilerden elde edilen esansiyel yağlar, iç mekan toksinlerini, küfleri, virüsleri ve bakterileri azaltarak hava kalitesini iyileştirerek soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu hastalıklarını önlemeye yardımcı olur" dedi.

"Kötü iç mekân hava kalitesi, solunum yolu hastalıklarının yayılmasına ve kötüleşmesine neden olur" diyen Bond, "Antiinflamatuar etkiye sahip bitki bazlı esansiyel yağlarla havayı arındırmak, soğuk algınlığı ve gribi önlemeye yardımcı olabilir ve bağışıklık sistemimiz için iyi bir haberdir" ifadelerini kullandı.

İşte, hava kalitesini yükseltip hastalıkları önleyen, her evde bulunması gereken bitkiler…

EKİNEZYA: Ekinezya, soğuk algınlığı ve giribi önlemek için yaygın olarak kullanılıyor. Burun dahil solunum yollarındaki mukozal bariyerin etkinliğini artırarak bağışıklık fonksiyonunu uyarır. Ekinezya’nın soğuk algınlığı riskini P'den fazla azaltabileceği ve soğuk algınlığı süresini bir buçuk gün kısaltabileceği daha önce yapılan çalışmalarla ortaya çıktı.

LAVANTA: Lavanta genellikle bir dış mekân bitkisi olarak kullanılır. Evde güneş alan bir yere koyarsanız anında büyümeye başlayacaktır. Lavanta uzun zamandır nazik ama etkili bir uyku yardımcısı olarak kabul ediliyor ve iyi bir gece uykusu, bağışıklık fonksiyonunu korumak ve soğuk algınlığı ve griple savaşmaya yardımcı olmak için çok önemlidir.

OKALİPTÜS: Okaliptüs uzun süredir solunum yolu hastalıkları için kullanılıyor ve soğuk algınlığı ve grip gibi solunum hastalıklarını önleme ve tedavi etme konusunda büyük bir potansiyele sahip.

HEDERA HELIX: İngiliz sarmaşığı olarak da bilinen hedera helix, formaldehit gibi iç mekân havasındaki toksinleri azaltır ve ayrıca kışın yoğuşma nedeniyle çok yaygın olan küfü azaltır. Küf, solunum yolu tahrişi ve iltihaplanma kaynağı olabilir.

SARDUNYA: Sardunya çok popüler bir dış mekân bitkisidir ancak iç mekanlarda da büyüyebilir. Antiviral özelliklere sahiptir ve sardunya yağının solunması, bitki uzmanları tarafından soğuk algınlığı, grip ve sinüzit semptomlarını hafifletmek için uzun süredir tavsiye edilmektedir. Sardunya, havayı temizlemeye ve soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasını durdurmaya yardımcı olan doğal bir hava filtresidir. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar