Histrionik kişilik bozukluğu nedir? Belirtileri ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Histrionik kişilik bozukluğu nedir? Belirtileri ve tedavi seçenekleri nelerdir?
Yayınlanma:
A+ A-
Johnny Depp ile Amber Heard davasının dünya kamuoyununu meşgul ettiği dönemlerde gündeme gelen Histrionik Kişilik Bozukluğu, çağımızın gizli ve teşhisi zor hastalıklarından biridir.

Histrionik Kişilik Bozukluğu (HPD), dramatik ve aşırı duygusal bir kişilik ile karakterize edilen bir zihinsel bozukluktur. HPD'li kişiler başkalarından ilgi ve onay isteyebilir, eleştiriye karşı çok hassas olabilir ve ilişkilerde zorluk çekebilir. HPD tedavisi tipik olarak psikoterapi ve ilaçları içerir.

Histrionik Kişilik Bozukluğu olan kişiler genellikle “dramatik” veya “renkli” olarak tanımlanır. Aşırı duygusal olabilirler ve hem olumlu hem de olumsuz uyaranlara güçlü tepki verebilirler. Ayrıca eleştiriye veya reddedilmeye karşı oldukça hassas olabilirler. Histrionik Kişilik Bozukluğu nispeten yaygındır ve nüfusun yaklaşık %2'sini etkiler. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

Histrionik Kişilik Bozukluğunun nedeni bilinmemektedir, ancak genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğuna inanılmaktadır. Histrionik Kişilik Bozukluğu tedavisi tipik olarak psikoterapi ve ilaçları içerir. Psikoterapi, HPD'li kişinin duygularıyla nasıl başa çıkacağını öğrenmesine ve daha sağlıklı ilişkiler geliştirmesine yardımcı olabilir. İlaç, depresyon veya anksiyete gibi altta yatan zihinsel sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Kendinizin veya tanıdığınız birinin Histrionik Kişilik Bozukluğu olabileceğini düşünüyorsanız, teşhis ve tedavi için bir ruh sağlığı uzmanıyla görüşün. Histrionik Kişilik Bozukluğu tedavi edilebilir bir durumdur ve tedavi ile HPD'li kişiler sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam sürdürebilirler.