İzmir Tabip Odası Başkanı Özyurt'tan uyarı: Onaylı randevu sistemi, sağlıkta şiddeti artırabilir

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhun Özyurt, hastanelerde onaylı randevu uygulamasının sağlıkta şiddeti daha da artırabileceğini söyledi. Özyurt, “Tabip odalarının, sağlık sendikalarının karar aşamasında fikirlerinin alınması gerekir” dedi.

Artı Gerçek - İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhun Özyurt, Merkezi Hekim Randevu Sisteminde (MHRS) başlatılan onaylı randevu uygulamasını değerlendirdi. Yeni uygulamaya giren onaylı randevu sistemi üzerine çalıştıklarını belirten Özyurt, “Hekimlere olan şiddeti muhtemelen arttıracak. Çünkü randevu onaylamadı ama ertesi gün muayene olmaya gitti. Sağlık Bakanlığı'nın öyle bir ifadesi de var; 'çok acil durum varsa gidip muayene olabilir' diye. Dışarıda bekleyen hastalarla, içeride hasta bakmaya çalışan hekim üstünde yarattığı stresi düşünmek bile istemiyorum” dedi.

Özyurt, bakanlığın, meslek odalarının, sendikaların ve hekimlerin görüşünü almadan MHRS'de değişiklik yaptığını söyledi. Özyurt, "Mutlaka bu işin tamamen içinde olan; tabip odalarının, sağlık sendikalarının karar aşamasında fikirlerinin alınması gerekir” diyerek şunları söyledi:

“Sadece onlar da değil; önde gelen üniversite tıp fakülteleri, eğitim veren devlet hastanelerinin de mutlaka görüşünün alınması lazım. Çünkü işin içinde, mutfağında olan onlar. Bu işin ne kadar yürüyeceğini ne kadar yürümeyeceğini, nasıl ters sonuçlar oluşturabileceği onlar da mutlaka Sağlık Bakanlığı kadar yetkin olarak biliyorlardır. O yüzden bu uygulama yürürlüğe girmeden evvel bu fikirlerin alınmış olmasını çok önemsiyorum. Ama alınmadan ortaya kondu. Göreceğiz nasıl yürüyeceğini.”

‘HEKİMLER İÇİN ZORLU BİR SÜREÇ OLACAK’

Yeni uygulama ile sağlıkta şiddeti artırabileceğine de dikkat çeken Özyurt, şunları kaydetti:

"Hekimlere olan şiddeti muhtemelen arttıracak. Çünkü randevu onaylamadı ama ertesi gün muayene olmaya gitti. Sağlık Bakanlığı'nın öyle bir ifadesi de var; 'çok acil durum varsa gidip muayene olabilir' diye. Dışarıda bekleyen hastalarla, içeride hasta bakmaya çalışan hekim üstünde yarattığı stresi düşünmek bile istemiyorum. Hem orada bekleyip sırasına gelmesini bekleyen hastalar hem içeride hastaları tedavi etmeye, bir plan yapmaya çalışan hekimler için zorlu bir süreç olacak. Ama ileride daha iyi bir noktaya getirilebilir mi? Bu konuda paydaş olan diğer kurumlardan da fikir alınarak daha ideal bir noktaya çekilebilir.”

‘BİR ÇATIŞMA ORTAMI, TATSIZ BİR DURUM ORTAYA ÇIKABİLİR’

"Onaylı Randevu" sisteminin hastanelerde bir çatışma ortamı meydana getirebileceğini de dile getiren Özyurt, "Hekime olan şiddet hiç istemediğim bir şey ama biraz daha artabilir. Hekime olan şiddetin artması, hastanın hastaya sıkıntı yaratması... Dışarıda birileri sırasını bekliyor, ismini görünce içeri girecek ama o 'dün ben randevu almıştım' deyip de onaylamayan insanlar da gelecek. Orada bir çatışma ortamı, tatsız bir durum ortaya çıkabilir. Hekimler bu şiddetten çok bıktı" ifadelerini kullandı. (ANKA)

Öne Çıkanlar