Kasım ayında grip pik yapacak

Kasım ayında grip pik yapacak
Yayınlanma:
A+ A-
Pandemi önlemlerinin kaldırılmasıyla koronavirüsün yanı sıra solunum yolu enfeksiyonları da yaygın hale gelmeye başladı. Prof. Dr. Alper Şener, "Kasım ayından itibaren grip enfeksiyonlarında ciddi bir artış bekleniyor" dedi.

Artı Gerçek - Hava sıcaklıklarının yavaş yavaş düşmesi, bu dönemde grip vakalarının artması doğal olarak Covid-19'un gidişatı ile ilgili soruları gündeme getiriyor. Covid-19 önlemleri nedeniyle bağışıklık sisteminin bütün solunum yolu enfeksiyonlarını unuttuğunu belirten İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, "Şimdi grip gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarını yeniden hatırlayacağız" dedi.

maske.jpg

ADENOVIRUS VE INFLUENZA ARTIŞI

Alınan önlemler ve aşılama nedeniyle koronavirüs enfeksiyonunda ciddi oranda azalma olduğunu belirten Prof. Dr. Alper Şener, Sağlık Bakanlığının verilerine göre test pozitif oranlarının yüzde 10'nun altında olduğunu da ekledi. Şener, "Zaten servislerde yatan hasta grubunda acil servise başvuru grubunda da PCR test pozitiflik oranımız çok çok düştü. Ama adenovirüs ya da influenza gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarında kademeli bir artış var. Eylül, ekim ayından itibaren bu enfeksiyonların artışı olduğunu biliyoruz. Daha sonra kasım ayından itibaren de influenza başlıyor. Kasım ayından itibaren grip enfeksiyonlarında ciddi bir artış bekleniyor" dedi.

VİRÜSTE BURUN AKINTISI, GRUPTE EKLEM AĞRISI

Başta İngiltere olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunda solunum yolu enfeksiyonları ve Covid-19 vakalarında artış var. Dolayısıyla Türkiye'de de solunum yolları ve Covid-19 salgınında bir artış görülebileceği belirtiliyor.

Prof. Dr. Alper Şener, "Bu bizi tedirgin etmesin ama hazırlıklı olmamız da fayda var. Çünkü diğer solunum yolu viral enfeksiyonlarıyla Covid-19 enfeksiyonunun bulguları hemen hemen aynı. Virüs enfeksiyonunda daha çok burun akıntısı görürken gripte daha çok eklem ağrılarını görüyoruz. Adenovirüs daha baskın olarak boğaz ağrısı olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla Kovid-19 enfeksiyonlarıyla bu bulguların hepsi karışabilen bulgular" diyerek uyardı.

virus.jpg

VÜCUT ENFEKSİYONLARI YENİDEN HATIRLIYOR

Kovid-19 salgını nedeniyle takılan maske, aşılanma ve sosyal mesafe kurallarına uyulduğu için geçen 2 yılda grip vakaları görülmedi. "İki yıl boyunca aslında bağışıklık sistemimiz bütün solunum yolu enfeksiyonlarını unuttu" diyen Prof. Dr. Alper Şener, "Kovid-19 ile mücadele ettiğimiz için diğer solunum yolu enfeksiyonları da gündemden düştü. Şimdi grip gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarını yeniden hatırlayacağız. Bu hatırlayacağımız solunum yolu enfeksiyonlarında bağışıklık sistemimiz de bununla uzun dönem karşı karşıya kalmadığı için sanki ilk defa karşı karşıya kalıyormuş gibi tepki verecek ama bunu panik yapmayalım. Çünkü bazı hastalar geliyor enfeksiyonu 5 ve 7 gün yüksek ateşle devam ediyor. Hastaneye yatacak kadar zorluk çekiyorlar, eklem ağrısı çekiyorlar. Bunlara panik olmamak gerek. Vücut iki yıldır unuttuğu için bu viral enfeksiyonları da yeniden hatırlama sürecine giriyor. Bu hatırlama sürecinde bağışıklık sistemimizi hatırlıyor. Bağışıklık sistemimizi hatırladıkça kalacak olan antikorlar önümüzdeki yıllarda diğer solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da kendimiz hatırlamış olacağız" diyor.

'COVID-19 BULGUSU OLANLARIN MASKE TAKMASI GEREKİYOR'

Grip ve covid-19 virüsünden korunmak için özellikle hastalık bulguları bulunan kişilerin mutlaka maske takmaya devam etmesi gerekiyor. Özellikle 65 yaş ve üzeri kişilerin mutlaka grip, zatürre ve Covid-19 aşılarını yaptırmalarını öneriliyor. (DHA)

Öne Çıkanlar