Köpeklerde katarakta çözüm

Köpeklerde katarakta çözüm
Yayınlanma:
A+ A-
Köpeklerde katarakt sinir bozucu bir durum olabilir, ancak uygun tedavi ile köpeğiniz mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşayabilir.

Katarakt, özellikle yaşlandıkça köpeklerde yaygın bir sorundur. Katarakt, göz merceği bulanık veya opak hale geldiğinde ortaya çıkar ve köpeğinizin görmesini zorlaştırır. Bazı durumlarda katarakt cerrahi olarak çıkarılabilir, ancak diğer durumlarda ömür boyu tedavi gerektirebilir. İşte köpeklerde katarakt hakkında bilmeniz gerekenler.

Köpeklerde Katarakt Belirtileri ve Belirtileri

Kataraktın en belirgin belirtisi, köpeğinizin görüşündeki değişikliktir. Köpeğinizin bir şeylere çarptığını veya yolunu bulmakta zorlandığını fark edebilirsiniz. Ayrıca normalden daha tereddütlü veya korkmuş görünebilir. Köpeğinizin kataraktı olduğundan şüpheleniyorsanız, muayene için onu veterinere götürün.Katarakt yavaş veya hızlı gelişebilir ve bir veya iki gözü etkileyebilir. Bazı durumlarda, köpek kataraktları görme ile ilgili herhangi bir soruna neden olmayabilir. Bununla birlikte, diğer durumlarda, köpek kataraktları körlüğe yol açabilir.

Köpeklerde Katarakt Teşhisi

Veterineriniz köpeğinizin tam bir fizik muayenesini yapacak ve sizden kapsamlı bir öykü alacaktır. Bu, köpeğinizin semptomlarının diğer olası nedenlerini ekarte etmeye yardımcı olacaktır. Veterineriniz ayrıca kapsamlı bir göz muayenesi yapacaktır. Yapıların daha yakından incelenebilmesi için köpeğinizin gözünü büyütmek ve aydınlatmak için yarık lamba adı verilen özel bir alet kullanılabilir. Bazı durumlarda, röntgen veya diğer görüntüleme testleri gerekli olabilir.

Köpeklerde Katarakt Tedavisi

Ne yazık ki, köpek kataraktının tıbbi bir tedavisi yoktur. Ancak bazı durumlarda cerrahi bir seçenek olabilir. Cerrahi, bulanık lensin çıkarılmasını ve yapay bir lens ile değiştirilmesini içerir. Bu prosedüre fakoemülsifikasyon denir ve tipik olarak kurul onaylı bir veteriner göz doktoru tarafından gerçekleştirilir.

Ameliyattan sonra köpeğinizin görüşü önemli ölçüde iyileşmelidir. Koruyucu bir yaka takması gerekecek ve enfeksiyon ve iltihaplanmayı önlemek için göz damlası alması gerekebilir. Köpeğinizin ayrıca herhangi bir komplikasyon için yakından izlenmesi gerekecektir.