Prof. Dr. Demirci: Gözdeki kaşıntının altından demodeks çıkabilir

Prof. Dr. Demirci: Gözdeki kaşıntının altından demodeks çıkabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Göktuğ Demirci, gözlerde kaşıntı, sulanma ve kirpik dökülmesi gibi şikayetlerin altından demodeks isimli parazitlerin çıkabileceğini belirtti. Prof. Dr. Demirci, ‘Bu parazitler taşıdıkları mikroplarla göz ve cildimize zarar veriyorlar’ dedi.

Artı Gerçek - Medipol Üniversitesi Vatan Kliniği Göz Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Göktuğ Demirci, son zamanlarda demodeks görülme sıklığının arttığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Demirci, latince demodeks ama Türkçe anlamı yağ yiyen kurt olarak bilinen demodekslerin cilt ve gözlerde özellikle yağ bezlerinin ve kıl köklerinin olduğu yerlerde yaşadığını söyledi.

Son zamanlarda gözlerde kaşıntı, sulanma ve kirpiklerde dökülme şikayetiyle gelen hasta sayısı arttığını belirten Prof. Dr. Demirci, “İlk başlarda bu şikayetlerin alerjik veya egzama gibi bir cilt hastalığı olduğu düşünülüyordu. Görüntüleme teknolojimizdeki ilerleme sayesinde detaylı incelediğimizde hastaların kirpik diplerinde ve derilerinde saklanan ilginç parazitler keşfedildi” dedi.

‘TAŞIDIKLARI MİKROPLARLA GÖZ VE CİLDİMİZE ZARAR VERİYORLAR’

“Demodeks dediğimiz üç kısımdan oluşan bu parazitlerin kıskaç gibi bir ağzı, 8 tane kazıcı ayağı ve bir kuyruğu mevcut” diyen Prof. Dr. Demirci şunları söylüyor:

“Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük 200-400 mikron büyüklüğünde olan demodeksler sadece özel mikroskoplar sayesinde görülebiliyor. Bu parazitler kirpik diplerimize yumurtalarını bırakıyor, yağ ve deri parçalarını yiyor. Taşıdıkları mikroplarla göz ve cildimize zarar veriyorlar.

Özellikle gül hastalığı yani rozase hastalığında şikayetleri arttıran bir etken olduğu ve gözlerde tekrarlayan arpacık, göz iltihabı, kirpik dökülmesi, kontakt lens intoleransı, kuru göz gibi hastalıkların nedenlerinden olduğu düşünülüyor.”

‘SİSTEMİK YA DA LOKAL TEDAVİLER UYGULANMALIDIR’

Tedavinin kişiye özel planlandığına işaret eden Prof. Dr. Demirci, şöyle devam etti:

“*İlk başta altta yatan neden tespit edilmeli. Bu parazitlerin artmasına neden olan, bağışıklık sistemini düşüren hastalığın tedavi edilmesi bunun yanında parazitlerin sayısının azaltılması, üremelerinin yavaşlatılması ve tekrardan sayılarının artmasını engelleyen önlemler alınması gerekiyor.

*Sistemik ya da lokal tedaviler uygulanmalıdır. Bunların içinde bu parazite özel olarak göz doktorları ve dermatologlar tarafından reçete edilen antibiyotikler ve özel hazırlanan kremler, lazer tedavileri, kirpik temizleyiciler bulunmaktadır.

*Özellikle internette demodeks tedavisini araştıranların karşısına çay ağacı yağı çıkmaktadır. İnternet bilgilerine göre aktarlardan alınan çay ağacı yağı yerine içindeki terpinen-4-ol maddesinin oranının belli olduğu orijinal ürünler daha fazla işe yaramaktadır. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar görülebilir

‘TANI VE TEDAVİ İÇİN HEKİME BAŞVURMALARI BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR’

*Yine tedavide kirpik hijyeni, kilo kontrolü, hipertansiyon kontrolü parazitin sayısını azaltmada çok yardımcı olmaktadır

*Ayrıca makyaj yapanların bu malzemeleri başkalarıyla paylaşmamaları parazitlerin yayılmaması için çok önemli. Tekrarlayan arpacık, göz iltihabı, kirpik dökülmesi, kuru göz gibi semptomları yaşayan hastaların doğru tanı ve tedavi için hekime başvurmaları büyük önem arz etmektedir.”(DHA)

Öne Çıkanlar