The Lancet, TTB'ye siyasi baskıyı ve sağlıkta şiddeti yazdı

The Lancet, TTB'ye siyasi baskıyı ve sağlıkta şiddeti yazdı
Saygın tıp dergisi The Lancet, Türkiye'de doktorların ve sağlık çalışanlarının şiddet ve yargı kıskacında olduğunu yazdı. Makalede, Türk Tabipleri Birliği üzerindeki siyasi baskı mercek altına alındı.

Artı Gerçek - Dünyanın en prestijli tıp dergilerinden The Lancet, Türkiye'de sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) üzerindeki siyasi baskıyı sayfalarına taşıdı. Kaya Genç imzalı makalede, Türkiye'de doktorların ve sağlık çalışanlarının hem şiddet, hem yargı kıskacında olduğu belirtildi.

Makalede TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası verilen dava hatırlatılırken, duruşmayı izlemek için İstanbul'a gelen Avrupa Hekimler Daimi Komitesi eski Başkanı Dr. Jacques de Haller'ın yorumlarına yer verildi. De Haller, adliye binasının önünde yüzlerce asker ve polisin yanı sıra dört TOMA'nın bulunduğunu belirterek, "Bunun şoke edici olduğunu söylemeliyim. Türk tıp toplumu hem sakindi, hem çok kararlıydı; hükümetin otoriter yaklaşımı nedeniyle karşı karşıya oldukları riskleri etkileyici bir biçimde umursamıyorlardı" dedi.

TTB İKİNCİ BAŞKANI ÖKTEN: SUÇLAMALAR ANLAŞILMAZ

Lancet'te yayımlanan makalede, TTB'nin merkez konseyi üyelerinin görevlerine son verilmesi talebiyle açılan dava ile MHP'nin "TTB'nin isminden Türk" ifadesinin çıkarılmasına ve hekimlerin birliğe üye olma zorunluluğunun kaldırılmasına" ilişkin yasa teklifinden de söz edildi. TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, bu konuda şu yorumu yaptı:

"Türkiye'de bu davalar konusunda kaygı duymadan var olmak imkânsız. Bunlar bizim yaşam biçimimiz haline geldi. Bize yönelik suçlamalar çok sert. Bizler devlet memuruyuz ve birliğimiz, anayasal bir kurum. Kamu görevi yapıyoruz ve bana göre, yasadışı bir örgütün üyesi olmakla suçlanabiliyor olmamız anlaşılmaz bir durum."

'BU SALDIRI BİZİ KORKUTMAYACAK'

Beyin ameliyatlarına ve hastanede ders vermeye devam edeceğini, görevlerine son verilmesi istenen diğer meslektaşlarının da aynı şekilde devam edeceğini belirten Ökten, "Birliğimize yönelik bu saldırı bizi korkutmayacak" dedi. Fincancı'nın mevcut politik ortamda serbest bırakılmasının kendisini şaşırttığını da söyleyen Ökten, "Bu durum, mücadelenin ve dayanışmanın önemini gösteriyor. Aynı zamanda bize, en zorlu koşullarda bile, sorumluluklarımızdan nasıl kaçamayacağımızı hatırlattı" diye konuştu.

Ökten, MHP'nin kendilerine karşı teklif ettiği yasa tasarısı hakkında da "Bizim mesleki bağımsızlığımızı ortadan kaldırmak istiyor. Hükümet, seçimler yoluyla kontrol edemediği yerleri ele geçirmek istiyor. Eğer TTB'nin statüsünü kaldırırlarsa, bu durum kafa karışıklığına yol açacaktır" dedi. TTB İkinci Başkanı, böyle bir durumda Türkiye'nin Dünya Tabipler Birliği'nde artık temsil edilmeyeceğini, yurtdışında çalışmak isteyen doktorların da sertifika alamayacağını söyledi.

Makalede Türkiye'de doktorların şiddet eylemlerine maruz kaldığı, Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ekrem Karakaya'nın Temmuz 2022'de Konya Şehir Hastanesi'ndeki ofisinde öldürüldüğü de hatırlatıldı. İktidarın pandemi politikalarını eleştirmesi üzerine tehdit edilen Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol da, makale için verdiği demeçte yedi aydır 24 saat koruma altında olduğunu söyledi.

ŞENOL: SAĞLIK BAKANLIĞI TEHDİT DAVASINA MÜDAHİL OLMALIYDI

Şenol, kliniğinin bulunduğu binaya dana dili bırakan, ofisinin dışında çektiği fotoğrafları sosyal medyadan paylaşan zanlı hakkında "Tutuklanmamasının tek sebebi, Sağlık Bakanlığı'nın davaya müdahil olmamasıydı" dedi. Tehditlerin ardından hayatını dramatik biçimde değiştiğini anlatan Şenol, "Bütün sosyal hayatımı iptal ettim. Yine de bilimsel araştırmalarımı hiç yavaşlatmadım" dedi.

'TTB VE BİR AVUÇ DOKTOR MUHALEFET HALİNE GELDİ'

Şenol, kendi yaşadıkları ile TTB'nin hedef alınmasının birarada değerlendirilmesi gerektiği yorumu da yaptı. "Bizi seçmeleri tesadüf değil" diyen Şenol, muhalefet partilerinin Türkiye'de sağlık sistemindeki eksikliklere dikkat çekmede başarısız olduğu görüşünü de paylaştı. Prof. Dr. Şenol, "TTB ve bir avuç doktor, muhalefet haline geldi" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar