Türkiye'de kanser istatistikleri beş yıldır açıklanmıyor

Türkiye'de kanser istatistikleri beş yıldır açıklanmıyor
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Milletvekili Candan Yüceer, kanser istatistiklerinin 2017 yılından bu yana açıklanmadığına dikkat çekti. Yüceer, “Bakanlık beş yıldır kanser verilerini gizliyor” dedi.

Artı Gerçek - CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 2017 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın kanser istatistiklerini açıklamamasını TBMM gündemine taşıdı.

'TÜRKİYE'DE HER BEŞ ÖLÜMDEN BİRİNİN NEDENİ KANSER'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Yüceer, “Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından son olarak 2017 yılında yayınlanan ‘Türkiye Kanser İstatistikleri’ başlıklı çalışmada kanser ülkemizde ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Küresel olarak yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her beş ölümden biri kanser nedeniyledir” dedi.

'KANSER KAYITÇILIĞI ÖNEMLİ'

Sağlık Bakanlığı’nın raporunda kanser kayıtçılığının öneminin vurgulandığını hatırlatan Yüceer, “Sağlık Bakanlığı’nın raporunda ‘Kanser kayıtcılığı, kanser yükünün ve coğrafik dağılımlarının belirlenmesinden kanser nedenlerinin anlaşılmasına, nüfus temelli sağkalım analizlerinden kanserin teşhis, tedavi ve bakım kalitesinin değerlendirilmesine, bir takım yollarla kanser kontrolüne yönelik önemli katkılar sağlamaktadır. Güvenilir kanser kayıt verileri olmazsa kanser kontrolü yanlış yöne kayar ve ulusal kaynaklar boş yere harcanmış olur’ ifadeleri kullanılmaktadır. Ancak, Sağlık Bakanlığı, 2017 yılından bu yana ‘Türkiye Kanser İstatistikleri’ çalışmasını yayınlamamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın kendi deyimiyle, güvenilir kanser kayıt verileri olmadığından ulusal kaynaklar boş yere harcanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yüceer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Kanser istatistikleri neden yayımlanmıyor? Son beş yılda kanser nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısı kaç?” diye sordu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar