Maymun çiçeği için 'küresel acil durum' ilan edildi

Maymun çiçeği için 'küresel acil durum' ilan edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Temmuz 2022 03:11
A+ A-
75 ülkede 16 binden fazla vaka tespit edilmesinden sonra Dünya Sağlık Örgütü alarma geçti. Maymun çiçeği hastalığı için en yüksek alarm seviyesi olan 'küresel acil durum' ilan edildi.

Avrupa ve ABD'de artmaya devam eden maymun çiçeği vakalarının ardından acil durum komitesini toplayan Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) kritik bir karar geldi.

WHO, maymun çiçeği salgınını 'küresel acil durum' ilan etti. Bu sınıflama, WHO'nun ilan edebileceği en yüksek alarm seviyesi.

VAKA VE ÖLÜM SAYILARI

WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, kararı açıkladığı basın toplantısında şu ana dek 75 ülkede 16 binden fazla vaka raporlandığını söyledi. Tedros, salgın nedeniyle beş kişinin yaşamını yitirdiğini de söyledi.

Tedros, komitenin 'küresel acil durum' kararını oybirliğiyle almadığını da açıkladı. Acil durum ilanı, WHO'nun maymun çiçeği konusundaki ikinci acil durum komitesi toplantısının ardından geldi. İlk toplantıda komitenin çoğunluğu, bu yönde bir karar alınmasına gerek duymamıştı.

'AVRUPA'DA RİSK YÜKSEK, DİĞER YERLERDE ORTA'

Hastalığın dünya çapında hızla yayıldığını söyleyen Tedros, WHO'nun değerlendirmesine göre küresel olarak maymun çiçeği riskinin orta seviyede olduğunu ancak Avrupa bölgesinde riskin yüksek olduğunu belirtti.

COVID VE ÇİÇEK HASTALIĞI İLE AYNI KATEGORİDE

Kurum şu an maymun çiçeği salgınından başka koronavirüs pandemisini ve çiçek hastalığını ortadan kaldırma girişimlerini 'küresel acil durum' olarak sınıflandırıyor.

TÜRKİYE'DE İLK VAKA 30 HAZİRAN'DA DUYURULDU

Türkiye'de ilk vaka ise 30 Haziran'da duyuruldu. Duyuruyu yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  37 yaşındaki hastanın tecrit edillerek tedavi altına alındığını söyledi. Hastanın bağışıklık sistemi yetersizliği yaşadığı belirtildi.

SOLUNUM DEĞİL FİZİKSEL TEMAS

Maymun çiçeği virüsünün Covid gibi solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaştığı biliniyor. 

WHO'nun 20 Temmuz'da yaptığı son açıklamaya göre şu ana kadar virüs nedeniyle 5 can kaybı yaşandı. Ölenlerin tümü Afrika'da.

İlgili Haberler