Yeni Şafak'ın hedef gösterdiği akademisyenler için 22 kurumdan çağrı

Yeni Şafak'ın hedef gösterdiği akademisyenler için 22 kurumdan çağrı
Yayınlanma:
A+ A-
Tıp alanında faaliyet gösteren 22 kurum, Yeni Şafak’ın hedef gösterdiği 11 akademisyene destek verdi. Yazılı açıklamada, "Saldırgan tutumların engellenmesi, sorumluların hak ettikleri cezayı alması ve güvenliklerinin sağlanması için” çağrı yaptı.

Artı Gerçek - İktidara yakın Yeni Şafak Gazetesi'nin, "Biri bu doktorları durdursun: 15-16 yaşlarındaki çocukların cinsiyetini değiştiriyorlar" iddiasıyla 11 tıp akademisyenini hedef göstermesine 22 kurumdan tepki geldi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu'nun da aralarında olduğu kurumlar, yaptıkları yazılı açıklamada "Bilimsel etkinlikleri ve mesleki görevlerinden dolayı meslektaşlarımıza yönelik saldırılar ve hedef göstermeler kabul edilemez" denilerek, sorumluların hak ettikleri cezayı alması çağrısında bulundu.

"Bilimsel ve mesleki sorumluluklarını yerine getiren hekimleri hedef göstermek suçtur" başlıklı açıklamada, "Son zamanlarda bazı basın organlarında bilimsel bir yayındaki içerik gerekçe gösterilerek bilim dışı iddialar ile meslektaşlarımızın hedef haline getirildiğini görmekteyiz" denilerek şöyle devam edildi:

'İYİ HEKİMLİK, İNSAN SAĞLIĞI VE BİLİMSEL HAKİKAT HEDEF ALINIYOR'

"Bireyin ve toplumun sağlığı için görev yapan meslektaşlarımızın maruz kaldığı bu saldırı kabul edilemez. Bilgiden ve bilimsel veriden yoksun bu ifadeler sadece meslektaşlarımızı değil; iyi hekimliği, insan sağlığını ve bilimsel hakikati de hedef almaktadır. Cinsiyet ve cinsiyet kimliğine ilişkin çarpıtılmış içerikler ile yapılan bu saldırılara bilimsel kılıf oluşturma çabası ise sağlığa erişim hakkını engelleyecek birçok tehlike barındırmaktadır."

Açıklamada, "Son günlerde basına yansıyan, aslı olmayan ve bilimsel kabulden uzak haberler meslektaşlarımızı doğrudan hedef göstermekte, ayrımcılığı arttırarak başta cinsiyetinden hoşnutsuzluk yaşayan ergen ve erişkinler ve onların aileleri olmak üzere, toplum ruh sağlığını ve toplumsal barışı olumsuz etkilemektedir" denilirken, "Hekimlik bilimin ışığında, meslek etiği kuralları ile, herkese eşit yaklaşmayı gerektirir. Topluma zarar veren, ayrımcılığa zemin hazırlayan bu söylemler herkesin sağlık hakkını ve sağlığa erişimini tehdit etmektedir" vurgusu yapıldı.

22 kurum "Hekimlik bilimin ve hakikatin yoludur" diyerek, "Bilimsel etkinlikleri ve mesleki görevlerinden dolayı meslektaşlarımıza yönelik saldırılar ve hedef göstermeler kabul edilemez. Başta sağlık ve güvenlik otoriteleri olmak üzere tüm kurumları bu saldırgan tutumların engellenmesi, sorumluların hak ettikleri cezayı alması ve meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için göreve davet ediyoruz" çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Yeni Şafak Gazetesi, "Journal of Clinical Research in Pediatric Endocrinology" adlı uluslararası hakemli dergide yayımladıkları makale üzerinden, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi'nin akademik kadrosunda yer alan 11 akademisyeni hedef göstermişti. Söz konusu makale, "Endocrinological Approach to Adolescents with Gender Dysphoria: Experience of a Pediatric Endocrinology Department in a Tertiary Center in Turkey" (Cinsiyet Hoşnutsuzluğu Olan Adölesan Bireylere Endokrinolojik Yaklaşıma Bir Örnek: Türkiye'deki Üçüncü Basamak Merkezde Çocuk Endokrinoloji Bölümü'nün Deneyimi) başlığını taşıyordu.

Yeni Şafak ise "Biri bu doktorları durdursun: 15-16 yaşlarındaki çocukların cinsiyetini değiştiriyorlar" başlıklı haberinde, fotoğraflarını da yayımladığı akademisyenlerin "reşit olmamış çocuklara hormon tedavisi uygulanarak ve ameliyat ile desteklenerek cinsiyetlerinin nasıl değiştirildiğini anlattığını" ileri sürdü.

HANGİ KURUMLAR İMZALADI?

Açıklamada imzası bulunan kurumlar şöyle:

TTB UDEK Yürütme Kurulu, Acil El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Derneği, Adli Tıp Uzmanları Derneği, Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği, Çocuk Nefroloji Derneği, Çocuk Romatoloji Derneği, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, İşyeri Hekimleri Derneği, Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türk Algoloji Derneği ,Türk Biyokimya Derneği, Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği,Türk Pediatri Kurumu, Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği ,Türk Pediatrik Onkoloji Grubu Derneği, Türk Toraks Derneği, Türkiye Acil Tıp Derneği, Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği, Türkiye Milli Pediatri Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar