Yerli ilacı uygulayan doktorlar tedavi etkisinin azaldığını gözlemledi

Yerli ilacı uygulayan doktorlar tedavi etkisinin azaldığını gözlemledi
Favipiravir isimli ilacın etken maddesi sentezlenerek Ağustos ayı itibariyle Türkiye’de üretilmeye başlanmıştı.

Daha önce Çin’den ithal edilen Favipiravir isimli ilacın etken maddesi sentezlenerek Ağustos ayı itibariyle Türkiye’de üretilmeye başlanmıştı. Hekimler Covid-19 hastalığının tedavisinde uygulanan ilacın etkisinin azaldığını gözlemledi. Uzmanlara göre ya virüsün ilaca karşı direnci gelişti ya da doz ayarı yapılamadı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Atabay İlaç işbirliğiyle Favipiravir etken maddeli ilaç "Favicovir" ismiyle ruhsatlandırıldı. Sahada etkin bir çalışma yürüten hekimler, yerli ilacın kullanılmaya başlanması ile tedavinin etkinliğinin azaldığını belirtti.

HASTA SAYISI ARTTI ETKİ AZALDI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, "İlk dönemde bu ilaca başladığımızda yanıt alırdık. Ya virüs ilacı tanıdı, mutasyon geliştirdi ya da orijinal doz ayarlanamadı" dedi.

Hasta sayısında ciddi bir artış olduğunu belirten Elbek, BirGün’den Burcu Cansu’ya, "Vaka sayısının hızla yükselişe geçtiği Nisan ayında bu ilacın etkisini daha fazla gözlemliyorduk. İlaç Ağustos ayında yerli ve milli olarak üretilmeye başladı. Bu ilacı Nisan ayında kullandığımızda yanıtsız kaldığımız oluyordu ama artık yanıtsız kaldığımız hasta sayısı daha fazla. Süreç daha uzun sürüyor. Hasta sayısının da artışı ile daha fazla problemle karşılaşmaya başladık.

Virüs bu ilacı tanımış ve direnç geliştirmiş olabilir. Japonya menşeli bu ilacın Türkiye'de üretimi başladığında standardizasyon ile ilgili bir sorun yaşanmış da olabilir. Fakat buna ilişkin de elimizde bir kanıt yok. Hasta sayısı arttıkça tedaviye yanıt alamama oranımız artıyor" şeklinde konuştu.

‘ETKEN MADDEYE YÖNELİK TESTLER YAPILMALI’

TTB Merkez Konseyi Üyesi İbrahim Akkurt, Nisan ayında bu ilacı kullandıklarında 48 ila 72 saat içerisinde tedaviye bir yanıt aldıklarını belirterek, "Göğüs hastalığında bir etkisi olmadığını gözlemliyoruz. İlacın etki etme süreci uzadı. Etken maddeye yönelik farmakolojik testler yapılmalıdır" dedi.

Türkiye'deki ilaç kullanım stratejisini eleştiren Akkurt, "İlk süreçte elimizde etkili ilaç olmadığı için Hidroksiklorokin etken maddeli ilaçları kullandık. Onlarca kontrollü çalışma sonucunda bu ilacın kalp üzerinde ritim bozukluğu ve ani ölümlere sebep olduğu açığa çıktı. DSÖ’nün uyarılarına rağmen kullanılıyor.

Buna ek olarak Favipiravir etken maddeli ilaç kullanılmaya başlandı. İlk süreçte 48 ila 72 saat içerisinde yanıt alıyorduk. Yerli firmalara üretme izni verildi ve artık etkisinin daha az olduğunu gözlemliyoruz. Dünyanın kullandığı Remdesivir etken maddeli ilaca ise sadece karaborsadan ulaşılıyor. Hükümetin ilaç politikasında ciddi bir değişiklik yapması gerekiyor" diye konuştu.

‘BİLİMSEL BİR ANALİZ ORTAYA KONULMUYOR’

TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya da kullanılan bu ilaçlara ilişkin bilimsel bir veri açıklanmamasını eleştirerek, "Sekiz aydır hem Hidroksiklorokin hem de Favipiravir etken maddeli ilaçların etkilerine yönelik bilimsel bir analiz ortaya konulmuyor. Favipiravir’in yerli ve milli üretimin başlaması ile etkisinde görünen düşüşün sebebi açıklanmalıdır" dedi.

Öne Çıkanlar