Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılmayı garantiledi

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılmayı garantiledi
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, Japonya'yı 3-1 yenerek 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılmayı garantiledi.

Artı Gerçek - Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2024 Paris Olimpiyat Elemeleri'nde B Grubu'ndaki altıncı maçında ev sahibi Japonya'yı 3-1 yendi. Grubunda 6'da 6 yapan voleybol takımı, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılmayı garantiledi.

Maça iyi başlayan Japonya, ilk bölümde 5 sayılık farka ulaştı: 10-5. Setin ilerleyen dakikalarında farkı artıran ev sahibi takım, skoru 20-13'e getirdi. Setin son bölümlerinde Hande Baladın ve Eda Erdem Dündar ile etkili olan A Milli Kadın Voleybol Takımı, farkı 2 sayıya kadar düşürse (24-22) de Japonya ilk seti 25-22 kazandı.

İkinci setin ilk bölümü 5-5'lik eşitlikle geçildi. Japonya, ilerleyen bölümde skor üstünlüğünü yakalayıp farkı 5'e çıkardı: 20-15. Setin son dakikalarında iyi mücadele eden ve İlkin Aydın'ın sayılarıyla tekrar eşitliği sağlayan (22-22) A Milli Kadın Voleybol Takımı, maçta ilk kez 23-22 öne geçmeyi başardı. A Milli Kadın Voleybol Takımı, seti 25-22 kazandı ve skoru 1-1'e getirdi. Bu set, Japonya'nın elemelerde kaybettiği ilk set oldu.

Üçüncü setin ilk bölümlerinde iki takım da iyi mücadele sergilerken, ilerleyen dakikalarda İlkin Aydın ve Vargas'ın sayılarıyla Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, 9-7 öne geçerek Japonya'ya mola aldırdı. Moladan sonra da iyi oynayan ekip, Vargas'ın sayılarıyla farkı açtı ve 6 sayılık üstünlük sağladı: 8-14. Bu bölümden sonra Japonya, etkili oyunuyla farkı eriterek skoru eşitledi: 21-21. Büyük çekişmenin yaşandığı setin son bölümünde A Milli Kadın Voleybol Takımı, seti 26-24 kazanarak maçta 2-1 öne geçti.

Dördüncü sete çok iyi başlayan A Milli Kadın Voleybol Takımı, üst üste bulduğu sayılarla skoru 23-10'a getirdi ve rakibine karşı maçtaki en büyük farkı yakaladı. A Milli Kadın Voleybol Takımı, seti 25-12, karşılaşmayı da 3-1 kazandı.

A Milli Kadın Voleybol Takımı, bu sonuçla B Grubu'nda 6'da 6 yaptı ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılmayı garantiledi.

Milletler Ligi ve Avrupa şampiyonu A Milli Kadın Voleybol Takımı, ayrıca, üst üste 21. maçından galibiyetle ayrıldı. Ay-yıldızlı ekipte Vargas, 22 sayıyla maçın en skorer ismi oldu.

Üst üste ikinci, tarihinde ise üçüncü kez olimpiyatlarda mücadele edecek A Milli Kadın Voleybol Takımı, elemelerdeki yedinci ve son maçında yarın TSİ 10.00'da Belçika ile karşılaşacak. Müsabaka, TRT Spor'dan canlı yayınlanacak. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar