Arda Güler sakatlandı: Sahalardan üç ay uzak kalabilir

Arda Güler sakatlandı: Sahalardan üç ay uzak kalabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Real Madrid, 20 milyon euroya Fenerbahçe'den transfer ettiği Arda Güler antrenman sırasında sakatlandı. Güler'in menisküs nedeniyle üç ay sahaya çıkamayabileceği belirtiliyor.

Artı Gerçek - Real Madrid, 20 milyon euro bonservis bedeli ile Fenerbahçe'den transfer ettiği Arda Güler'in menisküs sakatlığı yaşadığını duyurdu. "Soccer Champions Tour" kapsamında ABD'deki sezon öncesi kampını sürdüren İspanyol temsilcisi, Güler'in turu yarıda bırakıp Madrid'e döneceğini açıkladı.

Kulübün resmi sitesinde yapılan açıklamada Güler'in sağ diz iç menisküsünde sakatlık tespit edildiği belirtildi.

Güler ise Instagram hesabında yaptığı paylaşımda sakatlık nedeniyle yaşadığı üzgünlüğü ifade etti:

"Bugün takım arkadaşlarımla sahada olmak isterdim ama tedavi sürecimi hızlandırmak ve bir an önce hazır olmak için Madrid'e dönüyorum. Desteğiniz için teşekkürler."

Transferinin ardından antrenmanda sakatlanan Güler, Real Madrid'in oynadığı Milan ve Manchester United maçlarını kaçırmıştı. Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti, bu akşam oynanacak Barcelona maçı öncesinde yaptığı açıklamada Güler'in kadroda yer almayacağını söylemişti.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre İspanyol basını da, Arda Güler’in ameliyata ihtiyaç duymaması halinde üç ay sahalardan uzak kalacağını, ameliyat gerekmesi durumundaysa bu sürenin daha da uzayacağını yazdı. Fakat kulüp, Arda Güler’in sahalara dönmesinin beklendiği tarih hakkında bir açıklama yapmadı.

MENİSKÜS SAKATLIĞI NEDİR?

Menisküs yırtığı dizde en sık meydana gelen, ağrılı bir kıkırdak yaralanması türü. İnsanların dizlerinde, kaval kemiği ve uyluk kemiğin arasında bir yastık görevi gören C şeklinde iki kıkırdak parçası bulunuyor; bunlara menisküs adı veriliyor.

Bunlar, sürekli hareket eden kemikleri aşınmaya ve yıpranmaya karşı korur. Ancak dizin bükülmesi sonucu menisküs yırtılabilir. Bazı vakalarda aşınmış kıkırdağın bir parçası kopar ve diz eklemlerinin arasına sıkışarak dizin kilitlenmesine ve hareketin engellenmesine neden olur.

Ameliyat gerektiren menisküs yırtıklarında ameliyat sırasında uzman doktorlar menisküse iki tür müdahalede bulunabilir. Bunlardan ilki hasar olan menisküsü çıkarmaktır. Bu durum tip literatüründe menisektomi olarak adlandırılır. Menisektomi işleminden sonra hastalar yaklaşık 4 hafta sonra normal hayatlarına dönebilirler.

Ameliyat sırasında uygulanan bir diğer yöntemde ise hasarlı menisküs dikişle tamir edilir. Bu durumda hastanın iyileşme süreci biraz daha uzayabilir. Yaklaşık olarak 12 haftada hasta günlük işlerine geri dönebilir. (Kaynak)

Öne Çıkanlar