Basketbolda bir ilk: Maçlar cam zeminde oynanacak

Basketbolda bir ilk: Maçlar cam zeminde oynanacak
Basketbol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde maçlar cam zeminde oynanacak. Böylece uluslararası bir kulüp turnuvasında maçlar, ilk defa LED paneller ile donatılmış cam zemin üzerinde yapılacak.

Artı Gerçek - Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın ev sahipliği yapacağı Basketbol Şampiyonlar Ligi Final Four etabı bu yıl bir ilke sahne olacak. İlk kez uluslararası bir takım turnuvası parke yerine cam zemin üzerinde oynanacak.

PARKE YERİNE CAM ZEMİN

FIBA tarafından yapılan açıklamada, Yunan basketbol takımı Peristeri ve İspanyol basketbol takımları Lenovo Tenerife, UCAM Murcia ile Unicaja'nın katılacağı Basketbol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde Belgrad Arena'da ASB cam zemin kullanılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili devam eden açıklamalar şu şekilde:

“Merakla beklenen sezonun son dört maçının tamamı, Temmuz 2023’te hayata geçirilmesinden bu yana basketbol altyapısında geleceği en çok heyecan uyandıran inovasyon olarak göze çarpan ASB Cam Zemin üzerinde oynanacak.

ASB Cam Zemin, BCL’in 2016 yılında kurulmasından bu yana Avrupa basketbolunda devamlı olarak takındığı yenilikçi tavrın son örneği ve FIBA’nın stratejik önceliği olan basketbolda inovasyonu güçlendirerek ve inovasyona teşvik ederek FIBA Ailesini Genişletme projesinin de son örneği niteliğindedir.

Son model bu zemin, interaktif uygulamalara alan sağlayarak ve bünyesinde oyuncu izleme özelliğini de barındırarak, maç deneyimine devrim niteliğinde bir etki getirmektedir. Tüm bu özellikler, taraftar etkileşimi ve iletişimini güçlendiren bir paketin parçası olarak zemin üzerinde canlı istatistikleri ve tarihi başarıları gösterme fırsatı sunmaktadır. ASB Cam Zemin, salondaki izleyiciler ve televizyon başında maçları takip edenler için benzeri görülmemiş bir fırsat. Bu deneyimi daha önce yaşayan oyuncular ise cam zeminin en tutkulu severleri oldu.” ifadelerine yer verildi.

Turnuvada Dörtlü Final maç programı (TSİ) şu şekilde:

26 Nisan Cuma:

19.00 Lenovo Tenerife - Peristeri

22.00 UCAM Murcia - Unicaja

28 Nisan Pazar:

18.00 Üçüncülük maçı

21.00 Final

U-19 DÜNYA KUPASI VE NBA'DE DE KULLANILMIŞTI

Şampiyonlar Ligi Final Four maçları ile ilk kez bir uluslararası takım turnuvasında kullanılacak olan ASB Cam Zemin uygulaması geçen sene FIBA U19 Basketbol Dünya Kupası’nda, ardından da Bundesliga sezon açılışında ve NBA All-Star Ünlüler Maçı’nda da kullanılmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar