Boston Celtics 16 yıl sonra NBA şampiyonu oldu

Boston Celtics 16 yıl sonra NBA şampiyonu oldu
NBA Finali’nde Boston Celtics, Dallas Mavericks karşısında beşinci maçta 18’inci şampiyonluğuna ulaştı. Boston, son yıllarda iki kez finallerde kaybettikleri şampiyonluğu, 17 Haziran 2008'deki şampiyonluğun yıl dönümünde yaşadı.

Haluk KALAFAT


NBA’de 2024 şampiyonluğunu Boston Celtics, Dallas’ı 4-1 yenerek kazandı. Boston playofflarda 18 maç kazanıp sadece üç kez yenildi.

boston-kupa.jpg

Dallas’ı kendi sahasındaki ilk iki maçta yendikten sonra deplasmandaki ilk maçı kazanıp 3-0 öne geçen Boston, beşinci maçta tarihi bir fark yemişti. Altıncı maçta her iki takım da maça hücumda sorunlar yaşayarak başladı.

Luka Donciç’in sol dizindeki kanamadan belli olduğu üzere sakatlığı onu zorluyordu. Kyrie Irving, yine Boston seyircisinin hiç bitmeyen protestosu altında ezildi. İlk çeyrekte Derrick Jones Jr.’dan 10 ve Josh Green’den üçte üçlükle ekstra sayı bularak ayakta kalan Dallas, ikinci çeyrekte Jason Tatum ile Jaylen Brown’ın efektif oyununa yanıt veremedi.

Jason Tatum ilk yarıda 16 sayı, dokuz asist ve dört ribaunt ile oynadı. Payton Pritchard üçüncü maçta olduğu gibi son saniyede orta saha çizgisinden sayı bularak kapattı ilk yarıyı. Oysa ilk yarının son hücumunda Luka Donciç basket faul kazandırarak takımını devre arasına bir umutla sokacaktı. İlk yarıyı Boston 67-46 önde bitirdi.

İkinci yarı da Boston’un üstünlüğüyle geçti. 106-88 biten maçta Tatum-Brown ikilisi tam 52 sayı attı. Onlara Jrue Holiday 15 sayı, 11 ribaunt ve dört asist ile katkı verdi. Finallerin en değerli oyuncusu Jaylen Brown seçildi.

Öne Çıkanlar