Demiral'ın 'bozkurt' selamı Alman medyasının büyük tepkisini çekti, UEFA'ya yasak çağrısı yapıldı

Demiral'ın 'bozkurt' selamı Alman medyasının büyük tepkisini çekti, UEFA'ya yasak çağrısı yapıldı
Milli futbolcu Merih Demiral'ın Avusturya maçındaki bozkurt işaretine Alman medyası çok geniş yer ayırdı. "Aşırı sağcı" diye nitelediği işaretin altındaki "ülkücü şiddet tehdidine" dikkat çeken medya, UEFA tarafından yasaklaması çağrılarını aktardı.

Artı Gerçek - EURO 2024'ün Avusturya - Türkiye maçında attığı iki golle galibiyeti getiren isimlerden Merih Demiral'ın ülkücü milliyetçiliğin 'bozkurt' işaretini yaparak sevinmesi, 3 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı evsahibi Almanya'da büyük tepki çekti. Bunun Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'na göre "Türklerin şiddete eğilimli aşırı sağcı hareketinin işareti" olduğunu belirten medya, MHP'yle ilişkisine ve MHP-AKP ortaklığına dikkat çekerken, UEFA'nın işareti yasaklaması çağrılarına yer verdi.

ALMANYA FEDERAL ANAYASAYI KORUMA TEŞKİLATI'NIN TAKİBİNDE

Haber kanalı ve sitesi n-tv, Leipzig'de oynanan Avusturya - Türkiye maçına "ırkçılık" karıştığını, maçtan önce Avusturya taraftarlarından bazısının ünlü bir şarkıyı sözlerini değiştirerek "Almanya Almanlarındır, yabancılar defolsun" diye söylediklerini, Merih Demiral'ın da attığı ikinci golden sonra bozkurt selamı verdiğini aktardı. Bunun "Almanya'da Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın izlemeye aldığı aşırı sağcı ülkücü hareketin işareti" olduğunu belirten n-tv, "Hareketin Türkiye'deki siyasi temsilcisi olan aşırı milliyetçi MHP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İslamcı muhafazakar AKP'si ile ittifak ortağı" dedi.

AVUSTURYA'DA YASAKLI

Frankfurter Allgemeine gazetesi (FAZ), "aşırı sağcı bozkurtların selamını veren" Merih Demiral'ın maçın ardından işaretle ilgili soruları "Tribünde görmüştüm yapan taraftarlarımızı, onları gördükten sonra daha çok yapasım geldi. Türkiye’de hepimiz Türk'üz, Türk olmaktan gurur duyuyorum, bunu her seferinde de belirtiyorum. O yüzden gol sevincini öyle yaptım. Gayet normal, inşallah yapmaya devam ederiz. Herhangi bir mesaj yok, sadece ne kadar gururlu ve mutlu olduğumu göstermek istedim" diye yanıtladığını aktardı.

Almanya'da Bozkurt işaretinin cezalandırılmadığını, ancak 2019'da yasaklandığı Avusturya'da cezalandırıldığını aktaran FAZ da bu işareti kullanan Ülkücüler Almanya'da Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından takip edilirken, MHP'nin Erdoğan'ın AKP'si ile ittifak ortağı olduğunu hatırlattı.

'AŞIRI SAĞCI, AŞIRI MİLLİYETÇİ'

Die Welt gazetesi, "Tartışmalı gol kutlaması: Demiral, Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası golünü aşırı sağcı bozkurt selamıyla kutladı" başlığını attı. "Türkiye milli takımı oyuncusunun, Avusturya'ya attığı golleri bozkurt işaretiyle kutlamasının oyuna aşırı milliyetçi bir hava kazandırdığını" dile getiren Die Welt, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı takibatını ve AKP-MHP ortaklığını hatırlattı.

'BALKANLARDAN ÇİN'E BÜYÜK TÜRK İMPARATORLUĞU EMELİ'

Der Spiegel dergisinin sitesi, Demiral'ın "ağırı sağcı Bozkurt işareti yapmasıyla" ilgili bir dizi haber ve yoruma yer verdi. "Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı sitesindeki açıklamaya göre bunun ülkücü hareketi tanımlayan en bilinen işaret olduğu" vurgulanarak, "aşırı sağcı-milliyetçi olarak sınıflandırılan hareketin Almanya'da 12 bin 100 üyesinin olduğu" belirtildi.

'ÜLKÜCÜ OLMANIN TEYİDİ Mİ?'

"Türkiye'de 20. yüzyılın ortalarında ortaya çıkıp o zamandan beri Osmanlı İmparatorluğu'nun eski büyüklüğünün hayalini kuran" ülkücüler için Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nin "Balkanlar'dan Çin'e kadar tüm Türk halklarını kapsayacak bir Büyük Türk İmparatorluğu istiyorlar" görüşü aktarıldı. "Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'na göre Bozkurt selamı vermek, Ülkücü olmanın teyidi olarak görülebilir, ancak bu selamı kullanan herkes aşırı sağcı Türk olmayabilir" denildi.

'UEFA, BOZKURT SELAMINA TOLERANS GÖSTERMEMELİ'

Demiral'ın bu işareti yapmak için daha fazla fırsat umduğuna dair sözlerini de aktaran Der Spiegel, EURO 2024 son 16 turu öncesinde Tehdit Altındaki Halklar Derneği'nin (STP) UEFA'ya stadyumlarda bozkurt selamına tolerans gösterilmemesi çağrısında bulunduğuna dikkat çekti.

'ÇOĞUNLUKTAKİ BARIŞÇI TARAFTARLARA ZARAR VERİYOR'

Önceki Avrupa maçlarında bazı Türkiye taraftarlarının bu işareti yaptığını belirten STP Ortadoğu Temsilcisi Kamal Sido, "Bu defalarca yaşandı ve televizyonda canlı yayımlandı. UEFA, aşırı sağcı simgelerin sergilenmesine karşı net bir tavır almalı ve stadyumlarda bozkurt selamı yapılmasını yasaklamalı" diyerek ekledi:

"Türkiye milli takımı taraftarlarının, takımlarının başarılarını kutlaması anlaşılır ve memnuniyet verici. Ama bozkurt selamı yapmanın barışçı ve haklı kutlamayla hiçbir ilgisi yok ve her şeyden önce çoğunluğu oluşturan barışçı taraftarlara zarar verir."

"Pek çok Kürt, Ermeni, Yunan, Hıristiyan, Alevi, Ezidi, Yahudi için bozkurt selamı cinayetler, dışlama ve baskıyla eşanlamlı."

'ÖLDÜRÜCÜ İDEOLOJİLERİ ÖNEMSİZ GÖSTERİLİYOR'

Frankfurter Rundschau gazetesi, "Türkiye'nin kahramanı galibiyeti aşırı sağcı selamlamayla kutlarken, UEFA nasıl tepki veriyor" diye sorarak UEFA'nın soruşturma açmasına işaret etti. Pek çok kişinin Demiral'ın cezalandırılmasını talep ettiğini belirten FR, Sol Parti'nin Hamburg eyaleti parlamentosundaki vekili Cansu Özdemir'in X paylaşımını aktardı:

"Burada Demiral, ultra faşist Bozkurtların selamını yapıyor. Öldürücü ideolojileri önemsiz gösteriliyor ve faaliyetleri hoş görülüyor. UEFA, Erdoğan'a gereken sonuçları çıkarmalı ve Almanya artık Erdoğan'a diz çökmek yerine buna yasak getirmeli!"

'FAŞOLAR BÖYLE KABUL GÖRÜYOR'

Almanya'nın aktivist kimlikli gazetecileri de tepkilerini sosyal medyada dile getirdi.

Michael Bonvalot, Demiral'ın X'te bozkurt selamının fotoğrafıyla "Ne mutlu Türküm diyene" paylaşımı yaptığına da dikkat çekerek "UEFA bu aşırı sağ çöpüne karşı ne zaman harekete geçecek" diye sordu.

Der Spiegel'den Markus Feldenkirchen, "Faşolar böyle kabul görüyor" tepkisini göstererek Demiral'ın işaretini yaptığı bozkurtların Anayasayı Koruma tarafından "milliyetçi, antisemitik, ırkçı aşırı sağcı ideoloji" olarak tanımlandığını hatırlattı.

MADIMAK KATLİAMININ YILDÖNÜMÜNDE

Tobias Huch, Demiral'ın yaptığı "bozkurtların faşist selamını", "Nazi selamına" benzeterek Madımak katliamına atıfla "Bozkurtlar, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta bir otelde 35 Alevi’yi katlettiler" dedi. Huch, "Bozkurtların Türklerin üstün ırk olduğu ve diğer tüm değersiz insanları -Kürt, Yahudi, Hıristiyan, Ermeni, Ezidi, Alevi- ortadan kaldırması gerektiğine dair propaganda yaptığını" dile getirdi.

Bu arada dün televizyon yayınlarına yansıyan şekilde maç öncesi bazı Avusturya taraftarlarının ırkçı sözlerle şarkı söylemesine Alman polisi soruşturma açtı. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar