Djokovic'ten itiraf: Covid testi pozitif çıkmasına rağmen karantina kurallarına uymamış

Djokovic'ten itiraf: Covid testi pozitif çıkmasına rağmen karantina kurallarına uymamış
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ocak 2022 14:28
A+ A-
Aşı karşıtı Sırp tenisçinin Avustralya vizesi ülkeye girdiği gün iptal edilmişti. Djokovic, sığınmacıların tutulduğu bir otele götürülmüş, yapılan itiraz sonrası serbest bırakılmıştı.

Foto: Arşiv


Teniste dünya sıralamasında erkek sporcular arasında birinci olan Sırp tenisçi Novak Djokovic, Aralık 2021’de koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıkmasının ardından karantina kurallarına uymadığını itiraf etti. Djokovic, tüm dünyada uygulanan salgın tedbirlerini ihlal etmesine ilişkin "muhakeme hatası" olarak niteledi.

Novak Djokovic, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, 16 Aralık 2021’de yaptırdığı Covid-19 testinin pozitif çıkmasına rağmen iki gün sonra bir gazeteciyle yüz yüze görüşerek mülakat verdiğini söyledi. Djokovic "Bu görüşmenin tarihini değiştirmem gerektiğini kabul ediyorum" ifadelerini kullandı.  Ünlü tenisçi bu tarihte, Fransız spor gazetesi L'Equipe'e konuşmuştu.

SEYAHAT FORMUNDA DOĞRU BİLGİ VERİLMEDİĞİNİ DE KABUL ETTİ

Öte yandan Djokovic ayrıca Avustralya'ya girmeden önce doldurduğu seyahat formunda doğru bilgi vermediğini de kabul etti, formu dolduran menajerinin istemeden yaptığı yanlışlık için özür diledi.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre formda, Djokovic'in Avustralya'ya varmadan önceki 14 gün başka bir ülkeye gitmediği ifade edilirken, ünlü tenişçinin bu sürede ülkesi Sırbistan'a ve İspanya'ya gittiği öğrenilmişti. Djokovic, "Ekibim, bu konunun açıklığa kavuşması için gerekli ek bilgiyi Avustralya hükümetine aktardı" dedi.

TARİHE GEÇEBİLİR

Avustralya hükümetinin, koronavirüse yakalandığı için aşı muafiyeti olduğunu söyleyen Djokovic'i sınır dışı edip etmeyeceği merakla bekleniyor.

34 yaşındaki Djokovic, pazartesi günü başlayacak, geçen yıl dokuzuncu kez kazandığı Avustralya Açık Tenis Turnuvası şampiyonluğu unvanını korumak istiyor. Djokovic turnuvayı kazanırsa, toplam 21 Grand Slam Şampiyonluğu olan ilk tenisçi olarak da tarihe geçecek.

Aşı karşıtı Sırp tenisçinin Avustralya vizesi, ülkeye girdiği gün olan 6 Ocak'ta iptal edilmişti.

Covid aşısı olmayan Djokovic sığınmacıların tutulduğu bir otele götürülmüş, avukatlarının başvurusu sonrası pazartesi günü mahkeme kararıyla serbest bırakılmıştı.

Ancak Avustralya hükümetinin mahkeme kararına rağmen Djokovic'in vizesini turnuva öncesi ikinci kez iptal edebileceği belirtiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar