Djokovic'in 3 yıldan önce Avustralya'ya girebilmesi için aşı olması gerek

Djokovic'in 3 yıldan önce Avustralya'ya girebilmesi için aşı olması gerek
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya'dan sınır dışı edilen ve mevcut durumda kurallara göre 3 yıl daha bu ülkeye giremeyecek olan Djokovic için süreyi kısaltmanın tek yolu aşı olması.

Covid protokollerine uymadığı için Avustralya Açık Tenis Turnuvası'na katılmak üzere bu ülkeye giden Djokovic, dün sınır dışı edildi.

Dünya tenisinin bir numaralı isminin Avustralya yasalarına göre ülkeye 3 yıl girememe riski devam ediyor. Avustralya Göçmenlik Bakanlığı'nın yaptığı sınır dışı kararı için yaptığı açıklamda "Bölüm 133C(3) kapsamındaki olumsuz bir kararın ardından, etkilenen kişiye belirli durumlar dışında üç yıllık bir süre vize verilemeyecektir" ifadeleri yer alıyordu.

AŞI YAPTIRMASI DURUMUNDA SÜRE KISALABİLİR

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise yaptığı açıklamada, Djokovic'in Avustralya'ya 3 yıldan önce dönüşü için garanti vermedi ancak şartların değişmesi durumunda sürenin de kısalabileceğini belirtti.

Aşı karşıtı olarak bilinen Djokovic'in, Covid-19 aşısı olması durumunda daha erken dönme olasılığının olduğunu belirten Başbakan Morrison, "Yani, üç yıllık bir süreyi kapsıyor ancak doğru koşullarda geri dönmesi için bir fırsat var ve bu o zaman düşünülecek" ifadelerini kullandı.

'AVUSTRALYA'YA GELMEYE ÇALIŞANLARIN YÜRÜRLÜKTEKİ KANUNLARINA UYMALARI GEREKİR'

İçişleri Bakanı Karen Andrews, Djokovic'in gelecekte "zorlayıcı bir nedeni" olması halinde bunun dikkate alınacağını ancak bu aşamada bunları konuşmanın "tamamen varsayım" olduğunu kaydetti.

Karara yönelik uluslararası tepkinin farkında olduğunu ancak doğru kararın verildiğine inandığını söyleyen Andrews, "Avustralya'ya gelmeye çalışanların yürürlükteki kanunlarına uymaları gerekir" dedi.

Andrews, "Avustralyalılar, Morrison hükümetinin ve bakanlarının, Avustralya'nın güçlü sınır koruması sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarından kesinlikle emin olabilirler" şeklinde konuştu.

SIRBİSTAN DIŞİŞERİ BAKANI: SENİ ÖZGÜRLÜK VE HAYSİYET DİYARINA BEKLİYORUZ

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nemanja Starovic, dün Avustralya Federal Mahkemesinin Novak Djokovic hakkında aldığı kararı eleştirerek, "Novak Djokovic acele et. Seni burada, özgürlük ve haysiyet diyarında bekliyoruz" dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Starovic, "Sözlü bir suçtan hüküm giydi. Kamusal gösterimler için sınır dışı edildi. Hem Orwellvari hem de Kafkaesk (tehdit edici, korkutucu) bir olay örgüsü. Novak Djokovic acele et. Seni burada, özgürlük ve haysiyet diyarında bekliyoruz" dedi.

NELER OLMUŞTU?

Avustralya Açık’a katılmak üzere Avustralya’ya gelen ünlü tenisçi Novak Djokovic, Melbourne Havaalanı'nda ülkeye giriş şartlarını yerine getiremediği için vizesi iptal edildi. Kararı mahkemeye taşıyan Djokovic’in ilk duruşmasında Avustralya Göçmenlik Bakanlığı’nın vize iptal kararı bozuldu.

Daha sonra Avustralya Sınır Güçleri, Djokovic’in seyahat beyannamesinde bazı yanlışlar olduğunu tespit etti. Sırp raket, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, seyahat beyannamesindeki yanlışların ‘insani hata’ olduğunu ifade etti. Avustralya Göçmenlik Bakanı Alex Hawke, yaşanan gelişmelerin ardından mahkeme kararını bozma yetkisini kullanarak Djokovic’in vizesini ikinci kez iptal etti.

Vizesi ikinci kez iptal edilen Djokovic, vize iade talebinde bulunarak tekrar Avustralya Mahkemesi’ne başvurdu. Yapılan duruşmada Avustralya Federal Mahkemesi Başyargıcı James Allsop, Djokovic’in vize iade talebinin oybirliğiyle reddedildiğini duyurdu. Kararın ardından Djokovic, Avustralya’dan ayrıldı.

Öne Çıkanlar