'Efsane' olarak anılan futbolcu Şenol Birol, hayatını kaybetti

'Efsane' olarak anılan futbolcu Şenol Birol, hayatını kaybetti
Yayınlanma:
A+ A-
Rize'de koronik rahatsızlıkları nedeniyle bir süredir hastanede tedavi gören Çaykur Rizespor’un kurucu üyelerinden ve ilk teknik direktörü Şenol Birol hayatını kaybetti.

Çaykur Rizespor’un kurucu üyelerinden ve ilk teknik direktörü 'efsane' olarak anılan Şenol Birol, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

86 yaşında vefat eden Birol, golleri kadar Fatma Girik'le başrollerde yer aldığı "Şenol Birol Gol" isimli filmiyle de adından söz ettirmişti.

ŞENOL BİROL KİMDİR?

8 kez Türkiye A Milli Futbol Takımı forması giyerek, 3 gol atma başarısı gösteren Birol, futbola Zonguldak Kilimlispor’da başladı. Daha sonra Rize Güneşspor ve Sarıyer’de forma giydi. 1958-59 sezonunda Sarıyer formasıyla attığı goller onu, ülkenin en çok konuşulan forvetlerinden biri haline getirdi. Başta Beşiktaş olmak üzere Galatasaray ve Fenerbahçe de genç golcüyü renklerine bağlamak için harekete geçti. Ancak Şenol Birol'un tercihi Beşiktaş oldu. Forvetteki partneri Birol’la birlikte attığı goller yüzünden tribünlerde, 'Şenol-Birol gol' tezarühatı yapılmaya başlandı.

İlk 3 sezonda 42 golü rakip ağlara bırakan Şenol Birol'un Beşiktaş formasıyla en başarılı dönemi 1962-63 sezonuydu. Son haftaya kadar Galatasaray’la şampiyonluk için çekişen Beşiktaş, son maçında ikincilikte kalırken, Şenol sezonu 41 maçta 34 golle tamamladı. 1962-63 sezonu bitiminde Beşiktaş’tan ayrılıp Fenerbahçe’ye giden Şenol Birol, futbola veda ettikten sonra çeşitli takımlarda teknik adamlık yaptı.

KENDİNİ ANLATAN FİLMDE FATMA GİRİK İLE BAŞROL OYNADI

1958-1959 yılları arasında Sarıyer'de oynadığı sezon gol kralı olup adından söz ettirmeye başlayan, Beşiktaş'ta ise 1962-1963 sezonunda 41 maçta 34 gol atarak tek sezonda en fazla gol atan futbolcu olan ve 59 yıldır bu rekoru kırılamayan Birol, hayatını anlatan "Şenol Birol Gol" isimli filmde de Fatma Girik ile başrol oynamıştı.

Öne Çıkanlar