Galatasaray'dan Lale Orta açıklaması: Açıklaması bir itiraf

Galatasaray'dan Lale Orta açıklaması: Açıklaması bir itiraf
Sosyal medyada Galatasaray Kasımpaşa maçının özet görüntülerini değiştirttiği iddia edilen MHK Başkanı Lale Orta'nın yaptığı açıklamaya Galatasaray'dan yanıt geldi. Takım, Orta'nın açıklamasını 'iddiaları doğrulayan bir itiraf' olarak değerlendirdi.

Artı Gerçek - Galatasaray Kasımpaşa maçında Donk’un Zaniolo’ya yaptığı harekete, 'kırmızı kart' diyen VAR hakemlerine tepki gösterip, özet görüntüleri değiştirttiği ileri sürülen Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Lale Orta'nın yaptığı açıklamaya Galatasaray'dan yanıt geldi. Takım, "Müsabaka özet görüntülerine pozisyon ekletilmek istendiği, maçlar sırasında VAR Merkezi’ne girildiği belirtilen iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur” diyen Lale Orta'nın açıklamasını itiraf olarak değerlendirdi.

Orta’nın verdiği demeci, "yayıncı kuruluşa sipariş görüntü servis ettiği yönünde basında yer alan iddiaları doğrulayan bir itiraf" olarak yorumlayan Galatasaray'dan yapılan açıklama şöyle:

"Geçtiğimiz haftadan bugüne yaşanan ve hala inanmakta zorlandığımız gelişmeler yüzünden aşağıdaki konuların taraflarınca en kısa zamanda açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz:

- Kasımpaşa maçında oyuncumuz Nicolò Zaniolo’ya yapılan kasti hareketin, maç sonrası tüm kamuoyu gibi hakem hocaları tarafından da kırmızı kartla cezalandırılması gerektiği değerlendirilmiştir. Bu pozisyonla bağlantılı hafta içi ortaya çıkan görüntü ve devam eden tartışmalara rağmen sakin kalarak Merkez Hakem Kurulu (MHK) ve başkanının yapacağı açıklama ile tüm spekülasyonları sona erdireceğine inandık.

Geldiğimiz noktada, MHK Başkanı Lale Orta’nın verdiği demeç, yayıncı kuruluşa sipariş görüntü servis ettiği yönünde basında yer alan iddiaları doğrulayan bir itiraftır.

Lale Orta, bu itirafla VAR odasındaki görüntüleri dışarıya sızdırdığını, MHK’nın görev tanımı dışına çıkarak hakem yorumcularına baskı yaptığını zımnen kabul etmiştir. Kendisinin tarafsızlık ilkesini göz ardı ederek, kamuoyundaki algıları dizayn etme misyonunu üstlenmiş olduğu apaçık ortadadır.

Bu zamana kadar yapılmış tüm hakem hatalarından daha vahim olan, adaletin terazisine direkt müdahale olan bu hareketin nasıl bir niyetle yapıldığını anlamakta güçlük çekiyoruz.

'AÇIKLAMA BEKLİYORUZ'

Lale Orta’dan, hazırlanan özet görüntüyü bizzat kendisi tarafından gönderilen görüntüyle değiştirmesi konusunda açıklama bekliyoruz.

Maç sonrasında yayıncı kuruluş dışında başka yayın kuruluşlarını aradığı ve telkinde bulunduğu iddiaları hakkında açıklama bekliyoruz.

Eski hakemleri arayarak kendisine karşı yapılan bir operasyon olduğu şeklinde ifadelerle kamuoyunu manipüle etmeye çalıştığı iddiaları hakkında açıklama bekliyoruz.

Ve soruyoruz; itiraf ve iddialar ışığında bu kişinin adaleti sağlamakla görevli, önemli bir kurulun başkanlığında bulunması ne kadar doğrudur?

- Dün akşam oynadığımız Konyaspor maçında oyuncumuz Léo Dubois’a yapılan, hakem hocaları tarafından da tartışmasız kırmızı kart olarak nitelendirilen müdahale anlaşılmaz bir şekilde sarı kartla geçiştirilmiştir.

Yine maçın ilerleyen dakikalarında aynı Konyaspor oyuncusuna ikinci sarı kart verilmemiştir.

'TFF'DEN ADIM ATMASINI BEKLİYORUZ'

Bu kararların hangi hakem aklıyla verildiği ve VAR hakemleri dahil yapılan konuşmaların Federasyonumuz tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi ve VAR’a bir müdahale olup olmadığının açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu konuları titizlikle değerlendirerek en temel görevi olan adaleti sağlama adına gerekli adımları atmasını ve soruşturmaları yapmasını beklemekteyiz.

‘Bir kulüp için değil, herkes için adalet!’ diyerek çıktığımız bu yolda, kulübümüze özel kurulan hiçbir oyunun seyircisi olmayacağımızı da tüm spor kamuoyuna bildirmek isteriz.

Saygılarımızla."

NE OLMUŞTU?

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta ile ilgili, Youtube’da yayınlanan ‘Spor Gecesi’ programında Var Merkezi'ne girildiği ve yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı iddiası ortaya atıldı.

Yayıncı kuruluş beINsportss'un maçların tartışmalı pozisyonlarının değerlendirildiği Trio programındaki hakem yorumcuları, 11 Mart'ta oynanan Galatasaray-Kasımpaşa maçında Donk'un Zaniolo'ya yaptığı harekete 'Kırmızı kart' dedi.

İddiaya göre, programın eski yorumcusu olan MHK Başkanı Lale Orta, kanal yetkililerini aradı ve “Bu bir skandal. Yorumlarını düzeltmezlerse yanlış olduğunu açıklayacağım” diyerek VAR odasından telefonla çekilmiş görüntüyü beINSports yetkilisine gönderdi. Bu olayın ardından özet görüntü değiştirildi ve Orta'nın istediği ayrıntı, özete koyuldu.

Programda ayrıca “Maçın VAR hakemi Hakan Ceylan, hata yapmasına rağmen bu hafta başka bir maça atandı” iddiası da gündeme geldi. (SPOR SERVİSİ)

Öne Çıkanlar