Futbolun gündemi: VAR Merkezine müdahale edildi' iddiası

Futbolun gündemi: VAR Merkezine müdahale edildi' iddiası
MHK Başkanı Lale Orta’nın, Galatasaray Kasımpaşa maçında Donk’un Zaniolo’ya yaptığı harekete, 'kırmızı kart' diyen VAR hakemlerine tepki gösterip, özet görüntüleri değiştirttiği ileri sürüldü. Lale Orta yazılı bir açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Artı Gerçek - Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta için Youtube’da yayınlanan ‘Spor Gecesi’ programında ortaya atılan Var Merkezi'ne girildiği ve yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı iddiası, spor gündemindeki sıcaklığını koruyor.

Yayıncı kuruluş beINsportss'un maçların tartışmalı pozisyonlarının değerlendirildiği Trio programındaki hakem yorumcuları, 11 Mart'ta oynanan Galatasaray-Kasımpaşa maçında Donk'un Zaniolo'ya yaptığı harekete 'Kırmızı kart' dedi.

İddiaya göre, programın eski yorumcusu olan MHK Başkanı Lale Orta, kanal yetkililerini aradı ve “Bu bir skandal. Yorumlarını düzeltmezlerse yanlış olduğunu açıklayacağım” diyerek VAR odasından telefonla çekilmiş görüntüyü beINSports yetkilisine gönderdi. Bu olayın ardından özet görüntü değiştirildi ve Orta'nın istediği ayrıntı, özete koyuldu.

Programda ayrıca “Maçın VAR hakemi Hakan Ceylan, hata yapmasına rağmen bu hafta başka bir maça atandı” iddiası da gündeme geldi.

LALE ORTA’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Prof. Dr. Lale Orta, bir yazılı açıklama yaparak, yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Lale Orta, “Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı müsabaka özet görüntülerine pozisyon ekletilmek istendiği, maçlar sırasında VAR Merkezi’ne girildiği belirtilen iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur” dedi.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Prof. Dr. Lale Orta’nın yaptığı açıklama şöyle:

"Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı müsabaka özet görüntülerine pozisyon ekletilmek istendiği, maçlar sırasında Var Merkezi'ne girildiği belirtilen iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Bahsi geçen pozisyonu farklı açıdan ve daha net şekilde değerlendirme imkanı sağlayan yayıncı kuruluşa ait görüntü hakkında beIN Sports yetkilileri ile iletişim kurulmuştur ve söz konusu pozisyon ile ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.

Söz konusu görüntü beIN Sports'a aittir. Görüntülerin sızdırıldığına yönelik iddiaların hakem camiasını ve yayıncı kuruluşu yıpratmaya yönelik olduğu açıktır.

'VAR MERKEZİNE GİRİLMEMİŞTİR'

Maçlardan alınan görüntüler kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Tüm görüntüler, yayıncı kuruluşta yayınlamak üzere hazırladığımız “KURALINA GÖRE” programını hazırlamak için MHK’nın kullanım yetkisindedir. Maçlar sırasında asla VAR MERKEZİ'ne girilmemiştir. Girilmeyecektir. Amacımız kuralları kulüplere ve futbolseverlere tam ve doğru açıklamaktır. Futbolcular ve futbolseverler tarafından kuralların doğru bilinmesi bizi polemiklerden uzaklaştıracak ve oyunun kalitesini arttıracaktır.

Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı, maç özetine ekleme yaptırıldığı, maçlar sırasında Var Merkezi'ne girilip görüntü alındığı yönündeki yalan ve asılsız iddiaların sahiplerini ispata davet ediyoruz. Kurulumuzu, hakem camiasını ve yayıncı kuruluşu yıpratma amacıyla yapılan bu asılsız haberlerle ilgili tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgilerine saygılarımla sunarım."

DURSUN ÖZBEK: FEDERASYON AÇIKLASIN

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Konya Galatasaraylılar Derneği'ni ziyareti sırasında iddiaları yorumlarken; “Görüntüler, söylenenler doğruysa inanılması mümkün değil. İnanmak istemiyorum. Federasyon yöneticileri herhalde açıklama yapacaklardır” ifadelerini kullandı. Özbek, Jesus'un “Maçlar sahada kazanılmıyor” ifadesi için de “Yorum yapmam doğru olmaz. İlgili merciler gerekeni söyleyeceklerdir” şeklinde konuştu.

OKAN BURUK: İNŞALLAH DOĞRU DEĞİLDİR

Kasımpaşa ile oynadıkları maçın VAR kayıtları ile ilgili görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasıyla ilgili soru üzerine Okan Buruk, ”Açıkçası ne ben, ne siz, ne taraftarlar, ne futbol severler, ne futbol federasyonu başkanı ve yönetim kurulu buna inanmak istemiyordur. İnşallah bu doğru değildir. Tek söyleyeceğim, inşallah bunun doğru olmadığı ve bunun bir yanlış anlama, belki yanlış haber olması. İnşallah ‘Doğru değildir' deyip gerekli açıklamayı Sayın Lale Orta'dan kamuoyu olarak hepimiz bekleyeceğiz. Ama inşallah doğru değildir tabii ki” diye konuştu.

LALE ORTA TWİTTER HESABINI KAPATMIŞTI

MHK Başkanınlığına seçildikten sonra sosyal medyada Fenerbahçe'yi destekleyen bazı hesapların paylaşımlarını beğenmesi nedeniyle Galatasaray taraftarlarının tepkisini çeken Orta, Twitter hesabını kapatmıştı.

Öte yandan Orta'nın Okan Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğu zaman Ali Koç ile bir arada bulunduğu eski fotoğraflar da sosyal medyada yeniden paylaşılmaya başladı. (SPOR SERVİSİ)

Öne Çıkanlar