Hakemlerle ilgili yorum yapana ceza verilecek

Hakemlerle ilgili yorum yapana ceza verilecek
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, hakemlerle ilgili yorumlara ceza verileceğini açıkladı: "Maç öncesi ya da maç sonunda olumlu ya da olumsuz konuşan başkan, antrenör, futbolcu olursa onlara ceza uygulaması getiriyoruz."

Artı Gerçek - Süper Lig'de hakemler yoğun tartışma konusu olmaya devam ederken, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bunun önüne geçmek için ceza uygulaması getirileceğini açıkladı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, beIN Sports'ta, hakemlerle ilgili talimat değişikliği yapılacağını açıkladı.

'HATALAR PREMIER LİG'DE DE, BUNDESLIGA'DA DA OLUYOR'

"Bizim iki konuya çok dikkat etmemiz gerekiyor. Birincisi hakemlerin güvenilirliklerine karşı olumsuz algı yaratmamamız lazım, değerli kılmamız lazım" diyen Büyükekşi, şöyle devam etti:

"Orta ve yan hakemlerimizden başlarsak, ben başarılı bir sezon olduğunu düşünüyorum. Ancak yüzde yüz mü, tabii ki değil. Hakemler de insan. Bir kaleci hatalı gol yiyorsa, futbolcu gol kaçırıyorsa hakemlerde de bu olabiliyor. Dünyanın her yerinde hakem hataları oluyor. Premier Lig'de, La Liga'da, Bundesliga'da oluyor, Türkiye'de de oluyor.

Onlarla ilgili bir karar alacağız, onu da buradan söylemiş olayım. Talimat değişikliği yapacağız ve hakemlerimiz hakkında maç öncesi ya da maç sonunda olumlu ya da olumsuz konuşan başkan, antrenör, futbolcu olursa onlara ceza uygulaması getiriyoruz. Çünkü bu kültürü değiştirmemiz gerekiyor. Oyunu hakem üzerinden değil taktik üzerinden futbol üzerinden değerlendirelim. Yıllardır böyle yaptık hiçbir faydası olmadı. Bunu değiştireceğiz."

'VAR HAKEMİNİN DÖRT GÖREVİ VAR'

Yönetime geldikten sonra VAR hakemiyle saha hakemini ayırdıklarını anlatan Büyükekkşi, "VAR protokolünü UEFA kriterlerine göre yüzde yüz uygulamaya başladık. Daha önce anladığımız kadarıyla farklı talimatlar verilmiş. VAR hakeminin dört görevi var; mesela ofsayt var mı yok mu? İkincisi gol mü değil mi? Üçüncüsü ceza sahası içinde bir müdahale var mı? Dördüncüsü de hakem yanlış kart kararı verdi mi? Bunlar dışında müdahale etmememiz lazım. Bunun harfi harfine uygulanması için çalışıyoruz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar