Neo-Nazi şarkıyla eğlenen Hırvatistan milli takımına tepki yağıyor

Yayınlanma:
A+ A-
Hırvatistan Milli Takımı'nın Neo-Nazi olduğu bilinen Thompson grubunun şarkılarıyla eğlendiği görüntüler ortaya çıktı. Bosnalı bir Twitter hesabı, "Bu Bosnalılar için toplama kamplarını, tecavüzü, zulüm ve katliamı temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek - Katar'da düzenlen 2022 Dünya Kupası'nın yarı finalinde Arjantin'e elenen Hırvatistan milli takımı futbolcularının, Bosna savaşı sonrasında üst düzey liderliğinin tamamı insanlığa karşı suçlardan hüküm giymiş 'Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'ni öven bir şarkıyla eğlendiği görüntüler ortaya çıktı. Söz konusu şarkı, neo-Nazi olduğu bilinen 'Thompson' grubuna ait.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Hırvatistan milli takımının oyuncuları uzun bir masanın etrafında şarkıyı koro halinde söylüyor.

Şarkıda atıfta bulunulan 'Herceg Bosna' (Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti), Bosnalı Hırvatlar tarafından Kasım 1991'de Orta Bosna ve Batı Hersek’te kuruldu. Savaşta çetin çatışmalara sahne olan bölgenin liderliği 2017'de Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICTY) insanlığa karşı suçlardan hüküm giymişken, Hırvat futbolcuların bu şarkıyla kutlama yapması tepki çekti.

'BOSNALILAR İÇİN ZULÜM VE KATLİAM DEMEK'

Kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlenen görüntülere tepki gösteren "BiHFootball" isimli Bosnalı Twitter hesabı, 'Herceg-Bosnia'nın Bosnalılar için toplama kamplarını, tecavüzü, işkenceyi, köle emeğini, zulmü ve katliamları temsil ettiğini vurguladı.

Birçok kullanıcı da, görüntülerin "Hırvat toplumunda etnik milliyetçiliğin hüküm sürmesinin kanıtı olduğunu" belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar