Juventus'a 15 puan silme cezası

Juventus'a 15 puan silme cezası
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya Federal Mahkemesi, Juventus'a 15 puan silme cezası verdi. Juventus'un bu kararla Serie A'da 10'uncu sıraya geriledi. Siyah beyazlı takım 2006 yılında da küme düşürülmüştü.

Artı Gerçek - İtalya Serie A ekiplerinden Juventus'ta sular durulmuyor. Başkan Andrea Agnelli'nin kasım ayındaki istifasının ardından takım hakkında yürütülen dava sonuçlandı. İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Spor Hakimliği, adı mali yolsuzluk soruşturmasına karışan Juventus'a 15 puan silme cezası verdi. Kulüp, transferlerinden elde ettikleri suni kazançlarla bilançolarını düzeltmekle suçlandı.

ESKİ YÖNETİCİLERE HAK MAHRUMİEYETİ

Verilen puan silme cezasına ek olarak, kulübün eski yöneticilerine de farklı sürelerde hak mahrumiyeti cezası uygulandı. Buna göre, Eski Juventus Sportif Direktörü Fabio Paratici 30 ay, Eski Juventus Başkanı Andrea Agnelli 24 ay, Eski CEO Maurizio Arrivabene 24 ay, Eski Başkan Yardımcısı Pavel Nedved 8 ay hak mahrumiyeti aldı.

2022-2023 sezonunda 18 haftası geride kalan Serie A'da 37 puanla 3. sırada bulunan Juventus 15 puan silme cezasının ardından 22 puanla 10'nuncu sıraya geriledi.

DİĞER 8 KULÜBE CEZA VERİLMEDİ

Bu arada açıklamada, Juventus ile beraber benzer suçlamalardan yargılanan diğer 8 kulübe (Sampdoria, Pro Vercelli, Genoa, Parma, Pisa, Empoli, Novara ve Pescara) ise herhangi bir ceza verilmediği ve adı geçen diğer kulüp yöneticilerinin de beraat ettiği belirtildi. Juventus'un ise kararı temyiz edeceği ifade ediliyor.

2006 YILINDA KÜME DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Siyah-beyazlı ekip, daha önce 2006 yılında küme düşme cezası almıştı. İtalya'da 'Temiz Ayaklar Operasyonu' kapsamında siyah-beyazlı ekibin 2004-05 ve 2005-06 sezonlarında elde ettiği şampiyonluklar geri alınmış ve Juventus Serie B'ye düşürülmüştü.

Öte yandan, İtalya Futbol Federasyonu'nun cezaların UEFA ve FIFA'yı da kapsayacak şekilde genişletilmesi talebi üzerine Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin de (FIFA) siyah-beyazlı kulüp hakkında soruşturma başlatması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar