Van'da stadyuma AKP'li Veysel Ürüm'ün adı verilecek: 'Kulüp siyasete malzeme ediliyor'

Van'da stadyuma AKP'li Veysel Ürüm'ün adı verilecek: 'Kulüp siyasete malzeme ediliyor'
Yayınlanma:
A+ A-
AKP'den milletvekili aday adayı olan Veysel Ürüm'ün adının Vanspor stadına verilmesi kentte tepki çekti. Siyasetçiler, kararı yerel seçimler öncesi yapılan bir hamle olarak değerlendirirken kulüp başkanı tepkilerin yersiz olduğunu söyledi.

Şenol BALI


VAN - Vanspor'un Atatürk Şehir Stadyumu'na 14 Mayıs seçimlerinde AKP'den millletvekili aday adayı olan, kulübün sponsoru Veysel Ürüm'ün adını vermek istemesi kentte tartışma yarattı. Artı Gerçek'e konuşan HEDEP İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçive CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu kulübün siyasete malzeme edildiğini söyledi.

Vefa Group Vanspor Futbol Kulübü Başkanı Feyat Kıyak, Van Atatürk Şehir Stadyumu’nun ismini değiştireceklerini duyurdu.Stada, kulübün sponsoru Vefa Group A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Ürüm’ün adını vereceklerini söyleyen Kıyak, "Veysel Ürüm, Vanspor için önemli bir değerdir. Kendisinin de rızasını aldık. İmzalar atıldı, anlaşmalar yapıldı. Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile de görüştük. Üst yazı yazıldı. Şu an bakanlıktan onay bekliyoruz. İnşallah 2023-2024 sezonunda Van Atatürk Şehir Stadyumu'un adı Veysel Ürüm Şehir Stadyumu olarak değiştireceğiz" dedi.

AKP'DEN ADAY ADAYI OLMUŞTU

14 Mayıs seçimleri öncesi AKP'den milletvekili aday adayı olan Ürüm'ün adının stada verilecek olması kentte tartışmalara neden oldu. Vanlılar karara tepki gösterdi. İş insanı Veysel Ürüm, madencilik, enerji, inşaat, kimya ve sanayi alanında faaliyet gösteren Vefa Group A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Vefa Group A.Ş. ekim ayı başında Vanspor Kulübü ile sponsorluk anlaşması yapmış ve kulübün ismi, Vefa Group Vanspor Futbol Kulübü olarak değiştirilmişti.

'AKP'YE YAKIN ÇEVRELER VANSPOR'U ARAÇ OLARAK KULLANIYOR'

Artı Gerçek'e konuşan HEDEP İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, "Bir spor kulübü topluma mal olmalı. Bu karar, kulübün tüm kentin kulübü olmadığını gösteriyor Uzun yıllardır AKP’ye yakın çevreler, kendi siyasi amaçları için Vansporu araç olarak kullanıyor maalesef. İsim değişikliği tam da bu amaçladır. Yerel seçimler öncesinde kulüp, siyasetin malzemesi haline getiriliyor. Birilerinin belli amaçlarla sponsor olması ve stadın isminin değiştirilmesi, siyasi alan açma gayreti taşıyor. Kentin kamuoyuna mal olmamış veya kente katkısı olmamış bir kişinin ismini stada vermesi kabul edilebilir bir durum değil" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-10-28-at-16-23-36.jpeg

'KULÜBE ÜÇ LİRA PARA GELECEK DİYE BU YAPILMAZ'

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu da "Atatürk isminin alınması ayıp bir şey. Cumhuriyet değerleri ile örtüşmeyen bir girişim. Kulübe üç lira para gelecek diye bu yapılmaz. Veysel Ürüm bu ülkede ne yapmış olabilir ki? Zengin olabilir, stada isminin verilmesi ayıptır.. Şahsın kim olduğunun önemi yok ancak bunu yapmak cumhuriyet değerlerine ters bir şey" dedi.

whatsapp-image-2023-10-28-at-16-24-08.jpeg

'ALGI OLUŞTURULUYOR'

Vefa Group Vanspor Futbol Kulübü Başkanı Feyat Kıyak ise eleştirilere yanıt verdi. Kıyak, "Herkes kulüplere sponsor olabilir. Atatürk ismini kaldırıyormuşuz gibi bir algı oluşturuluyor. Ama Atatürk ismi kalacak. Veysel Ürüm Atatürk Şehir Stadyumu şeklinde değiştiriyoruz. Bakanlıktan onay bekliyoruz. Emsalleri de var. Iğdır’da Alagöz Atatürk Şehir stadyumu, Muş’ta yine öyle. Kulübe katkı sunmak için böyle bir şey yapıyoruz. İyiye giden bir takım varken bu saldırılar neden?" dedi.

whatsapp-image-2023-10-28-at-16-23-14.jpeg

STAD DEPREMDE ZARAR GÖRDÜ

Van Atatürk Şehir Stadyumu 2011’deki depremlerde büyük zarar gördü. Stadyum için yıkım kararı verildi ancak uygulanmadı. Yeni stadyum yapılacağı açıklansa da yıllardır adım atılmadı. 2018 yılında stadın bir bölümüne portatif tribünler eklenmesine rağmen stadın şu an ki seyirci kapasitesi yaklaşık 10 bin. PTT 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden kulüp için stadın yetersizliği uzun yıllardır tartışma konusu.

Öne Çıkanlar