Astronotlar: Dünya’ya Ay mikrobu bulaşmış olabilir

Astronotlar: Dünya’ya Ay mikrobu bulaşmış olabilir
Astronot Aldrin kurtarma görevlilerinin kendisini bir fırçayla temizlediğini ancak ardından aynı fırçayı doğrudan suya attığını söyledi.

Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuş olan Apollo 11 Ay görevi sonrasında uydumuzun mikroplarını Dünya’ya getirebilecek bir hata yapılmış olabilir.

Tam 50 yıl önce, üç astronot Ay’a gidip geri geldiklerinde, NASA ekibin Ay yüzeyinden olası bir mikroorganizmayı getirmediklerinden emin olmak için sıkı bir çalışma yürütmüştü.

Apollo 11 mürettebatından üç kişiye döndüklerinde özel kıyafetler giydirildi, ekip fırçalanarak temizlendi ve bilim insanları Dünya’ya herhangi bir Dünya dışı canlı getirmediklerinde emin olunana dek karantinada tutuldu.

‘UZAY MİKROBU DÜNYAYA GİRMİŞ OLABİLİR’

Ancak PBS’in hazırladığı yeni belgeseli inceleyen Space.com, NASA’nın tüm çabalarına karşın Dünya’yı korumayı hedefleyen bu planın kolayca sekteye uğrayabileceğini ve uzay mikroplarının Dünya atmosferine girebileceğini ortaya çıkardı.

Astronotlar NASA’nın Ay’da yaşayan Dünya’ya getirilebilecek herhangi bir canlı bulunduğunu düşünmediğini belirtiyor. Yine de her duruma hazırlıklı olmak için önlemler alındı.

Diğer yandan Ay görevi sırasında meslektaşları Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ay yüzeyindeyken komuta modülünde kalan ancak onlar modüle döner dönmez olası mikroplara maruz kalabilecek astronot Michael Collins, öncesinde gösterilen tüm yoğun çabanın Dünya’ya döner dönmez etkisiz kalabileceğini belirtti. Collins durumu şu şekilde açıkladı:

"Duruma şöyle bakın, varsayalım ki Ay yüzeyinde mikroplar bulunuyor olsun. Ay’da mikroplar var ve biz geri dönüyoruz, tüm komuta modülü Ay mikroplarıyla dolu. Komuta modülü Büyük Okyanus’a iniyor ve ne yapıyorlar? Kapağı açıyorlar. Kapağı açman gerekiyor! Tüm lanet mikroplar dışarı çıkar!"

Uzay aracının okyanusa inmesinin ardından aracın yanındaki bir cankurtaran botunda astronotların dezenfekte edilmesine ait kamera görüntülerini izleyen Buzz Aldrin de benzer bir noktaya parmak bastı.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre Aldrin kurtarma görevlilerinin kendisini bir fırçayla temizlediğini ancak ardından aynı fırçayı doğrudan suya attığını söyledi.

"Bu hareket tüm bu mikropları okyanusun dibine yollamıştır" diyen Aldrin gülerek, "Aşağıda hayatta kalıp kalmadıklarını merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar