Gigi Hadid'e İsrailli meslektaşı Bar Rafaeli'den tepki: Filistin paylaşımını sildi

Gigi Hadid'e İsrailli meslektaşı Bar Rafaeli'den tepki: Filistin paylaşımını sildi
Gigi Hadid, Filistin'e dair yaptığı bir paylaşım nedeniyle İsrailli meslektaşı Bar Rafeli'den tepki aldı. Rafeli, Hadid'in mesajına karşılık olarak İsrail Ordusu sözcüsünün bir videosuna modeli etiketleyerek "Sanırım seninle konuşuyor" yazdı.

Artı Gerçek - Filistin'e verdiği açık destekle tanınan ve babası da Filistin kökenli bir gayrimenkul devi olan süper model Gigi Hadid, "İsrail, dünyada çocukları savaş esiri olarak tutan tek ülkedir" diye yazdığı paylaşım nedeniyle, İsrailli meslektaşı Bar Rafeli'den tepki aldı. Hadid, paylaşımının gerçeği yansıtmadığı yönündeki eleştirilerin ardından yazdıklarını sildi.

'BU SAVAŞI İSRAİL BAŞLATMADI'

Rafaeli, İsrail Ordusu sözcüsüyle İsrail'in Demir Kubbe savunma sistemi ve Hamas'la devam eden çatışma hakkında konuştuğu röportajın yer aldığı bir video paylaştı. Sözcünün videoda, "Kızılacak çok şey olduğunu düşünüyorum ama dünyanın öfkesinin Hamas'a yöneltilmesi gerekiyor. Çünkü bu savaşı İsrail başlatmadı. Biz bu savaşı istemedik" ifadesini kullandığı görülüyor.

İSRAİL SAVUNMA KUVVETLERİ SÖZCÜSÜNÜN VİDEOSUNA HADİD'İ ETİKETLEDİ

Videoda "Savaşımız Hamas'a karşı, Filistinlilere değil" diyen sözcü, dünyayı araştırma yapmaya ve "tarihin doğru tarafında olmaya" çağırdı. Bar Rafeli, Gigi Hadid'i etiketleyerek "Sanırım seninle konuşuyor" diye yazdı.

Aralarında Susan Sarandon ve Melissa Barrera'nın da bulunduğu çok sayıda isim Filistin'e destek verdikleri ifadeler nedeniyle anstisemitist olmakla suçlanıyor ve çalıştıkları alanlarda yaptırımlarla karşılaşıyor.

Son olarak, kardeşi Bella Hadid ile birlikte uzun yıllardır Filistin davasına verdiği destekle tanınan yarı Filistinli süper model Gigi Hadid, sosyal medyada İsrail'in çatışmalarda çocukları esir aldığını yazdığı bir paylaşım nedeniyle tepki aldı.

'YÜZLERCE FİLİSTİNLİ ÇOCUK HAPİSHANELERDE TUTUKLU'

Hadid mesajına, 12 yaşındayken İsrail işgali tarafından kaçırıldığı" açıklanan Ahmed Almanasra adlı çocukla ilgili bir infografik eşlik ediyordu. Grafik, çocuğun hücre hapsinde tutulduğunu iddia ederken, "Yüzlerce Filistinli çocuk İsrail hapishanelerinde tutuklu ve acı çekiyor" ifadesine yer veriyordu.

Daily Mail, Ahmed Almanasra'nın aslında 2015 yılında Kudüs'te birkaç kişiyi bıçakladıktan sonra tutuklandığını, daha sonra Yahudileri hedef aldığını yazdı.

'PAYLAŞMADAN ÖNCE GERÇEKLERİ ÖĞRENİN'

Plak yöneticisi ve yatırımcı Scooter Braun ise, haberin ekran görüntüsünü ve aslında yanlış bilgilerin milyonlarca takipçiyle doğruymuş gibi paylaşıldığına dair mesajında şu ifadeleri kullandı:

"İnsanların iyi niyetli olduğunu biliyorum ama bir çocuğun kaçırıldığını söylediğinizde, bunun bir genç olduğu ortaya çıktı ve kamera karşısında aralarında 12 yaşında bir çocuğun da bulunduğu iki masum sivili rastgele bıçakladı ve ardından 'Yahudileri bıçaklamak istedim' dedi. 78 milyon kişiyle paylaşmadan hemen önce gerçekleri öğrenelim.”

Hadid'in yorumlarına destek verenler olduğu gibi, aralarında İsrail Hükümeti'nin de olduğu kurum ve kişilerden tepkiler de geliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar